Przebiśniegi – rośliny zwiastujące nadejście wiosny

Luty to miesiąc zimowy, niemniej jednak pogoda w tym roku zapewniła nam już zwiastun wiosny. Przypływ ciepłych mas powietrza zaowocował pojawienie się pierwszych pąków i wykwitów w ogrodzie. Pomimo ocieplenia, warto pamiętać, że przymrozki w Polsce mogą utrzymywać się nawet do końca kwietnia, dlatego zalecamy powstrzymać się od przedwczesnego odkrywania roślin.

Przebiśniegi - Lovegarden
Źródło: Unsplash.com

Zwiastun wiosny

Wiosna kojarzy nam się nie tylko z roztopami, śpiewem ptaków i ociepleniem temperatury. Jest jedna roślina, która szczególnie zapada w pamięć, jeśli wspomnimy o nadejściu wspomnianej pory roku. Śnieżyczka przebiśnieg, potocznie zwana przebiśniegiem, to drobna roślina cebulowa o uroczych, białych kwiatach. Kwitnienie rozpoczyna już w lutym i w zależności od gatunku, odmiany i pogody, jej kwiatami możemy cieszyć się nawet do końca kwietnia. Ta niepozorna roślina rośnie w grupie, tworząc biało-zielony dywan. Preferuje żyzne gleby, niewysychające w trakcie lata, dlatego najlepszym stanowiskiem będzie dla niej obszar pod drzewami liściastymi. W lecie dając cień, ochronią przebiśniegi przed słońcem, a spadające na jesieni liście użyźnią w zimie glebę. Jeżeli w naszym ogrodzie nie ma drzew, możemy posadzić śnieżyczkę wśród bylin, które je zastąpią.

Źródło: Unsplash.com

Przebiśniegi dość łatwo się rozmnażają przez nasiona (w ten sposób rozmnożone zakwitają dopiero po kilku latach) lub przez podział cebulek, w zależności od gatunku. Cebule możemy wsadzić w ogrodzie do gruntu we wrześniu w odstępach kilkucentymetrowych na głębokość 10 cm. Dzielić i rozsadzać wygodniej nam będzie na wiosnę wraz z końcem kwietnia. Podział cebul przebiśniegu zapewni nam więcej roślin w kolejnym sezonie. Nie musimy robić tego co roku, wystarczy raz na trzy-cztery lata.

Wartościowe rośliny

Istnieją 23 gatunki śnieżyczki i ogromna liczba jej odmian. Jedne z nich mają zielone plamki lub paski na kwiatach, inne zaś żółte przebarwienia, a jeszcze inne kształt płatków podobny do płatków róży. Niektóre z roślin są na tyle wartościowe, że w Wielkiej Brytanii cena za jedną cebulę przebiśniegu wyniosła do 1390 funtów. Warto wiedzieć, że niektóre gatunki śnieżyczki w Polsce są pod ochroną.

Przebiśniegi - Lovegarden
Źródło: Unsplash.com

Cebule przebiśniegów zawierają związki organiczne stosowane w medycynie. Wykorzystuje się je w leczeniu paraliżu, udaru mózgu i choroby Alzheimera. Związki te są toksyczne, więc nie należy stosować ich samodzielnie.

rośliny, które mamy dostępne w kwiaciarniach przez cały rok. Są jednak takie, które kojarzą nam się z konkretną porą roku. Z początkiem wiosny kwitną śnieżyczki przebiśniegi oraz rośliny cebulowe, o których jeszcze będziemy pisać.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *