Luty to miesiąc zimowy, niemniej jednak pogoda w tym roku zapewniła nam już zwiastun wiosny. Przypływ ciepłych mas powietrza zaowocował pojawienie się pierwszych pąków i wykwitów w ogrodzie. Pomimo ocieplenia, warto pamiętać, że przymrozki w Polsce mogą utrzymywać się nawet do końca kwietnia, dlatego zalecamy powstrzymać się od przedwczesnego odkrywania roślin.

Zwiastun wiosny
Wiosna kojarzy nam się nie tylko z roztopami, śpiewem ptaków i ociepleniem temperatury. Jest jedna roślina, która szczególnie zapada w pamięć, jeśli wspomnimy o nadejściu wspomnianej pory roku. Śnieżyczka przebiśnieg, potocznie zwana przebiśniegiem, to drobna roślina cebulowa o uroczych, białych kwiatach. Kwitnienie rozpoczyna już w lutym i w zależności od gatunku, odmiany i pogody, jej kwiatami możemy cieszyć się nawet do końca kwietnia. Ta niepozorna roślina rośnie w grupie, tworząc biało-zielony dywan. Preferuje żyzne gleby, niewysychające w trakcie lata, dlatego najlepszym stanowiskiem będzie dla niej obszar pod drzewami liściastymi. W lecie dając cień, ochronią przebiśniegi przed słońcem, a spadające na jesieni liście użyźnią w zimie glebę. Jeżeli w naszym ogrodzie nie ma drzew, możemy posadzić śnieżyczkę wśród bylin, które je zastąpią.

Przebiśniegi dość łatwo się rozmnażają przez nasiona (w ten sposób rozmnożone zakwitają dopiero po kilku latach) lub przez podział cebulek, w zależności od gatunku. Cebule możemy wsadzić w ogrodzie do gruntu we wrześniu w odstępach kilkucentymetrowych na głębokość 10 cm. Dzielić i rozsadzać wygodniej nam będzie na wiosnę wraz z końcem kwietnia. Podział cebul przebiśniegu zapewni nam więcej roślin w kolejnym sezonie. Nie musimy robić tego co roku, wystarczy raz na trzy-cztery lata.
Wartościowe rośliny
Istnieją 23 gatunki śnieżyczki i ogromna liczba jej odmian. Jedne z nich mają zielone plamki lub paski na kwiatach, inne zaś żółte przebarwienia, a jeszcze inne kształt płatków podobny do płatków róży. Niektóre z roślin są na tyle wartościowe, że w Wielkiej Brytanii cena za jedną cebulę przebiśniegu wyniosła do 1390 funtów. Warto wiedzieć, że niektóre gatunki śnieżyczki w Polsce są pod ochroną.

Cebule przebiśniegów zawierają związki organiczne stosowane w medycynie. Wykorzystuje się je w leczeniu paraliżu, udaru mózgu i choroby Alzheimera. Związki te są toksyczne, więc nie należy stosować ich samodzielnie.
Są rośliny, które mamy dostępne w kwiaciarniach przez cały rok. Są jednak takie, które kojarzą nam się z konkretną porą roku. Z początkiem wiosny kwitną śnieżyczki przebiśniegi oraz rośliny cebulowe, o których jeszcze będziemy pisać.