Zwierzęta zimą w naszym ogrodzie

Ptaki w ogrodzie

Ptaki powinno się dokarmiać przez cały rok ale w zimie i na wiosnę w szczególności. Przy mrozach brak naturalnego pokarmu takiego jak gąsienice czy mszyce. O dodatkowy pokarm możemy zadbać już na etapie sadzenia roślin w ogrodzie. Zimą ptaki zjadają owoce głogu, jarzębu, kaliny koralowej, cisa, jemioły, ognika czy ostrokrzewu.

Zwierzęta zimą w naszym ogrodzie
Źródło: Unsplash.com

Natura sama w sobie może nie wystarczyć i warto postawić w swoim ogrodzie lub na balkonie karmnik. Dokarmiajmy ptaki mieszankami ziaren dla ptaków. Mieszanki z jęczmieniem, pszenicą lub soczewicą są nieodpowiednie dla małych ptaków. Słonecznik łuskany i niełuskany jest odpowiedni dla wszystkich gatunków. W sklepach można zakupić kule tłuszczowe z mieszanką ziół. Kiedy temperatura przekroczy zero stopni kontrolujmy czy nasz kula się nie zepsuła, bo może zaszkodzić ptakom. Tak samo postępujemy ze słoniną. Z domowej kuchni możemy zaproponować gotowany, niesolony ryż, niegotowane płatki owsiane, połówki jabłek, banany i świeży kokos.

Nie karmy ich chlebem, tłuszczem z kuchennych potraw, mlekiem, jedzeniem z dodatkiem soli, suszonym kokosem i nieświeżą żywnością. Najważniejsze aby dokarmiać ptaki regularnie i czyścić często karmniki. Jeżeli nie mamy w ogrodzie kotów to może wysypywać pokarm na ziemię.

Wiewiórki

Wiewiórki nie zapadają w sen zimowy. Poza orzechami, które mogły zakopać w ciągu roku i które udało się im odnaleźć możemy je dodatkowo dokarmiać. Ich naturalny pokarmem są orzechy włoskie, laskowe, kasztany jadalne, bukowe orzeszki oraz szyszki sosnowe. Ponadto chętnie zjedzą marchew, jabłko, niełuskany słonecznik i orzeszki piniowe. Unikajmy podawania orzeszków ziemnych i suszonych owoców, które mogą przyczyniać się do zwiększenia niedoboru wapnia. Pokarm starajmy się umieszczać wysoko aby wiewiórki nie musiały przebiegać po ziemi.

wiewiórka w ogrodzie
Źródło: Unsplash.com

Żaby i ropuchy

Jeśli mamy w naszym ogrodzie oczko wodne czy staw pilnujmy aby przy większych mrozach nie utworzyła się na powierzchni warstwa lodu. Dodatkowo usuńmy przed zimą resztki roślinne i liście. Szkodliwe gazy wyprodukowane przez rozkładające się rośliny nie wydostaną się na powierzchnię przez warstwę lodu i zatrują wszystkie stworzenia w wodzie.

Jeżeli znajdziemy w zimie wybudzoną ze snu ropuchę lub sami przez przypadek jej w tym śnie przeszkodzimy należy przenieść żabę w pryzmę kompostową lub stos drewna czy na muliste dno stawu. Powinna zasnąć na nowo.

Motyle i ćmy

One także hibernują w postaci jajeczek, larw czy poczwarek ale niektóre gatunki zapadają w sen zimowy w dorosłej postaci. Gdy zaczynamy ogrzewać nasze domy i mieszkania mogą się one wybudzić. W takie sytuacji złapmy motyla lub ćmę, włóżmy do pudełka z dziurkami i wynieśmy w chłodne suche, miejsce aby zasnął na nowo. Pamiętajmy o tym pudełku na wiosnę i je otwórzmy 🙂

ćma w ogrodzie
Źródło: Unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *