Cięcia pielęgnacyjne drzew i krzewów

Wiosna na dobre zagościła w naszych ogrodach. Marzec i kwiecień są miesiącami intensywnych prac, które zwiastują rozpoczęcie sezonu ogrodniczego. Co prawda, większość roślin dopiero budzi się do życia, zaś magnolie, krokusy czy forsycje, dumnie wypuszczają barwne kwiaty. Te gatunki, które jeszcze są w letargu, wymagają odpowiedniego cięcia.

Cięcia pielęgnacyjne drzew i krzewów - Lovegarden
Źródło: Unsplash.com

Drzewa i krzewy w ogrodzie to szczególnie cenne okazy, które – między innymi – są naturalnym filtrem powietrza. Cięcia pielęgnacyjne wydają się być dziecinne proste. Nic bardziej mylnego; aby prawidłowo wykonać taki zabieg, należy wiedzieć które gatunki powinno się przycinać, w jakim okresie oraz na jaką wysokość. Dzięki tak cennej wiedzy, możemy odżywić stare krzewy czy też dokonać rutynowych cięć bez obaw, że moglibyśmy oszpecić lub uszkodzić nasze rośliny.

Cięcia pielęgnacyjne drzew i krzewów - Lovegarden
Źródło: Unsplash.com

Dlaczego przycinamy drzewa?

Cięcia drzew nieco różnią się od cięć pielęgnacyjnych krzewów. Drzewa możemy formować na przykład, gdy korona drzewa zaczyna odstawać od prawidłowego pokroju danego gatunku. Zdarzają się okazy, które potrafią nienaturalnie wykrzywiać się, przez co tracą one na walorach estetycznych. Kolejnym powodem dla którego warto przycinać drzewa jest bezpieczeństwo – suche fragmenty korony mogą ulec zerwaniu przy silnych porywach wiatru lub samoczynnie. Oberwana gałąź dorosłego drzewa jest bardzo ciężka i może spowodować uszczerbek na zdrowiu ludzkim lub uszkodzić konstrukcję domu. Tniemy drzewa również dlatego, aby nie przysłaniały granicy pobliskiej ścieżki. Młode drzewka sprzedawane w szkółkach, przycina się po to, aby prawidłowo formowała się ich korona. Przy starszych okazach, cięcia pielęgnacyjne w ogrodzie mogą nieco odżywić drzewo. Jeżeli zaś na naszej działce rośnie wiekowy soliter, warto wezwać fachowca. Osoba przeszkolona z przycinania gałęzi drzew na wysokościach, zaopatrzona jest w specjalistyczny sprzęt, dzięki któremu z łatwością i większą precyzją wykona odpowiednie cięcia.

Cięcia pielęgnacyjne drzew i krzewów - Lovegarden
Źródło: https://www.brucecompany.com/great-time-for-pruning-fruit-trees/

A jak to jest z krzewami?

W przypadku krzewów, cięcia pielęgnacyjne mogą pomóc im przy przystosowaniu się do nowego terenu. Tuż po zasadzeniu rośliny do gruntu, równomiernie przycinamy górną część bryły i dzięki temu nasz krzew zacznie szybciej obrastać w nowe pędy i liście. Kolejny typ cięcia pielęgnacyjnego, ma na celu odmłodzić starsze gatunki. Roślina, która gości w naszym ogrodzie przydomowym od ponad kilkunastu lat, może mocno rozkrzewiać się i wyglądać nieestetycznie. Zamiast pozbywać się jej, wystarczy przyciąć ją prawie do samej ziemi po to, aby pobudzić wzrost nowych pędów. Innym rodzajem cięcia jest formowanie. Wszelkiego rodzaju żywopłoty takie jak tuje czy bukszpan, możemy uformować za pomocą dużego sekatora lub tzw. listwy przycinającej. Wyrównany żywopłot pięknie zdobi ogród, a przy tym świadczy o zachowaniu w nim ładu oraz harmonii.

Cięcia pielęgnacyjne to nic innego jak zabieg, który wymaga regularnego powtarzania. Tylko w taki sposób nasze rośliny będą miały zapewniony prawidłowy rozwój i zachowają swój atrakcyjny wygląd.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *