Jak przygotować się do rozmowy z florystą ślubnym? Nasz poradnik

Zdecydowaliście się na ślub. Wspaniale! Teraz czas na przygotowania. Doświadczenia w organizacji takiego wydarzenia zapewne nie macie żadnego, dlatego wśród wielu usługodawców znajduję się ja – florystka ślubna. Co powinniście mi przekazać, abym mogła stworzyć Waszą wymarzoną dekorację weselną? O tym właśnie będzie ten poradnik. Zapraszam serdecznie do przeczytania.

Współpraca z florystą ślubnym – co warto wiedzieć?

Często zdarza się, że prosicie o orientacyjną cenę usługi. Niestety na to składa się tyle czynników, że cenę tak naprawdę mogę Wam podać po dość długim wywiadzie i ustaleniach. I wcale nie przesadzę, jeżeli napiszę, że nigdy nie ma dość informacji do stworzenia najlepszej dla Was oferty.

Mam nadzieję, że poniższe kwestie rozwieją wszystkie pytania i wątpliwości pojawiające się przy organizacji dekoracji ślubnych. Zatem jak wygląda współpraca z florystą ślubnym?

napis love na stole pary młodej

1. Czas i miejsce ślubu

Dwie najważniejsze kwestie. Warto na samym wstępie zapytać, zanim nawet napiszecie całą listę swoich potrzeb i oczekiwań, czy florysta ma wolny termin w którym planujecie swój ślub. Nie ma znaczenia czy pytacie o to trzy miesiące przed ślubem czy dwa lata. Ci bardziej rozchwytywani floryści najlepsze terminy mogą mieć spokojnie zarezerwowane na dwa lata do przodu. Zdarzają się wesela wyprawiane na trzysta osób, z salą zarezerwowaną na trzy lata do przodu, co automatycznie przyspiesza proces rezerwowania terminów u pozostałych usługodawców. Pytanie o termin to podstawa, która pozwoli uniknąć marnowania czasu i rozczarowania jeżeli po kilku mailach z ustaleniami okaże się, że w tym terminie florysta będzie dekorował inny ślub. Możecie też podać godzinę rozpoczęcia uroczystości. Pracownie florystyczne w jeden weekend mogą dekorować więcej niż jedną uroczystość. Podanie godzina rozpoczęcia ceremonii pomoże w jak najlepszej organizacji pracy Waszego florysty i pogodzenie realizacji dwóch lub trzech zleceń. I finalnie, termin Waszego ślubu może mieć duży wpływ na koszty dekoracji. Ceny kwiatów w grudniu czy styczniu są zupełnie inne niż w czerwcu czy lipcu.

Drugim najważniejszym czynnikiem jest miejsce ślubu i wesela. Lokalizacja to podstawowy element, który florysta ślubny bierze pod uwagę przy organizacji pracy i… wycenie. Nawet jeżeli nie widzicie w kosztorysie oddzielnej pozycji o nazwie transport, możecie założyć, że te koszty będą gdzieś ukryte. To normalne, nie powinno nikogo dziwić. Lokalizacja miejsca ślubu i wesela to kilometry dzielące florystę od jego pracowni do kościoła i sali weselnej. Odległość między kościołem/urzędem stanu cywilnego, a salą to nie tylko informacja ważna dla gości ale również dla florysty. Pomoże mu to w zaplanowaniu pracy przy dostarczaniu i rozkładaniu Waszej dekoracji. Może okazać się, że pracownia florystyczna, którą sobie upatrzyliście nie dojeżdża w miejsce, gdzie odbędzie się Wasze wesele. Albo dzięki temu, że macie wesele w tej sali a nie innej, florysta zgodzi się na współpracę, bo druga impreza, którą dekoruje tego dnia jest w bliskiej odległości.

Podsumowanie – Czego florysta powinien się od Was dowiedzieć?

Jaka jest data oraz godzina rozpoczęcia ślubu i wesela? W jakim miejscu odbędzie się uroczystość i wesele?

2. Liczba gości weselnych i stołów

dekoracja sali na weseleCzęsto największą (liczbowo i finansowo) dekoracją są te na stołach gości. Bardzo ważną informacją jest liczba gości weselnych oraz liczba stołów, przy których będą siedzieć. Jeżeli stoły będą okrągłe to można podać floryście informację czy będą to stoły ośmio-, dziesięcio- czy dwunastoosobowe. To pomoże w zaplanowaniu rozmiaru pojedynczych dekoracji oraz umożliwi oszacowanie możliwości ustawienia dodatkowych elementów dekoracyjnych takich jak np. świece.

Jeżeli stoły będą prostokątne to ważną informacją jest szacunkowa liczba gości przy każdym stole oraz ich liczba. W przeciwieństwie do okrągłych stołów, gdzie wiadomo, że na każdym z nich zostanie postawiona jedna dekoracja to przy prostokątnych stołach florysta ślubny musi tak rozplanować ich ilość i rozstawienie, aby każdy z gości mógł cieszyć oko pięknymi kwiatami. Przy okazji stołów warto również poinformować florystę czy na stole będą stały przystawki.

Podsumowanie – Czego florysta powinien się od Was dowiedzieć?

Jaka jest liczba gości? Ile będzie stołów? Ilu gości będzie siedziało przy stołach?

3. Miejsce ślubu i wesela – jego charakter

Poza lokalizacją, która jest podstawową informacją dla florysty każde miejsce ma swój klimat. Nie każda sala weselna czy kościół mają dobre zdjęcia na swojej stronie internetowej (o ile w ogóle ją mają). Krótki opis w postaci informacji czy ściany są białe czy kolorowe, czy na podłodze leży czerwona wykładzina, po środku stoją drewniane kolumny albo czy sala ma przeszklone ściany dadzą floryście wyobrażenie o miejscu, w którym być może jeszcze nie był. Mając taką wiedzę znacznie lepiej dobierze rodzaj dekoracji i doradzi Wam coś, co będzie współgrało z otoczeniem. Wskaże ciekawe rozwiązania. Może się okazać, że najlepszym pomysłem na kwiaty w Waszej sali będą dekoracje podwieszane pod sufitem. W innej sali może się to okazać niemożliwe do zrealizowania ze względów technicznych. Kościół może być bardzo mały z kilkoma rzędami ławek lub taki, co ma tych rzędów dwadzieścia. Może sam w sobie być ozdobny a może być surowy, co zmienia możliwości dekoracji. Gdybyście dodatkowo dysponowali kilkoma swoimi zdjęciami to już w ogóle byłoby rewelacyjnie J

Podsumowanie – Czego florysta powinien się od Was dowiedzieć?

Jak wygląda miejsce Waszego ślubu oraz wesela?

4. Wasze ulubione kwiaty i kolory

kolorowe kwiaty na ślubCzęsto zdarza się, że nie znacie się na kwiatach w ogóle. Macie do tego prawo, od tego powinien być Wasz florysta. Zazwyczaj macie jakieś upodobania albo uprzedzenia, co do kwiatów i roślin. Warto o tym wspomnieć. Może są jakieś kwiaty, które w bukiecie ślubnym miała Wasza mama i chcecie do tego nawiązać? Napiszcie o tym. Nawet jeżeli nie wiecie czy te kwiaty, które Wam się podobają akurat będą dostępne w terminie Waszej uroczystości, to i tak jest ważna informacja dla florysty. Dzięki temu może zaproponować inne, podobne albo tańsze kwiaty. Zawsze pytam Pary Młode czy są jakieś kwiaty, których ewidentnie nie chcą zobaczyć w dekoracji ślubnej. Tu sprawa okazuje się prostsza, bo zazwyczaj są kwiaty czy rośliny, których nie lubicie. I taka wiedza pomaga w stworzeniu tej najlepszej dekoracji. Kupując nad ranem kwiaty do Waszych dekoracji wybieram te gatunki, które z Wami ustaliłam jako obowiązkowe oraz takie, które pasują do całości i są dostępne. Dlatego informacja o nielubianych kwiatach jest potrzebna.

Kolory to podstawa. Nawet jeżeli macie kilka ulubionych i nie wiecie, na który się zdecydować to florysta ma już punkt zaczepienia i może stworzyć więcej niż jedną propozycję dekoracji lub wyeliminuje którąś barwę ze względu na charakter sali weselnej. Kolory nie muszą dotyczyć tylko kwiatów. Serwety, obrusy, podtalerze, świeczniki. Jest wiele dodatków, których kolory możemy dobrać do dekoracji kwiatowych, aby wyglądały pięknie. Przy kolorach sprawa jest prostsza, bo trzymam się tych, wybranych przez Was.

Podsumowanie – Czego florysta powinien się od Was dowiedzieć?

Jakie kwiaty lubicie? Jakich kwiatów nie lubicie? Jakie kolory są Waszymi ulubionymi?

5. W jakim stylu mają być Wasze dekoracje?

Oczywiście macie całkowite prawo do nie orientowania się w tych wszystkich stylach boho, rustykalnych czy glamour. W życiu codziennym taka wiedza nie jest Wam potrzebna. Niemniej jak zaczniecie przegląd stron internetowych, profili pracowni florystycznych w mediach społecznościowych to na pewno coś Wam w oko wpadnie. Warto te inspiracje przesłać floryście. Będzie to dla niego ważna informacja, która pozwoli na jak najlepszy dobór kwiatów, roślin, naczyń i innych dodatków dekoracyjnych. Pozwoli też uniknąć wszelkich nieporozumień od samego początku.

Podsumowanie – Czego florysta powinien się od Was dowiedzieć?

Jaki styl dekoracji Wam się podoba?

dekoracja stołu na ślubie

6. Motyw przewodni uroczystości ślubnej

Jeżeli macie jakiś pomysł pod tytułem wesele w stylu filmów Tarantino, motyw świąteczny, podróże albo cokolwiek innego, koniecznie się tym pochwalcie. Może okazać się, że będzie to wspaniałe wyzwanie dla florysty i powstanie z tego magiczna dekoracja. Taka informacja podana na początku dyskusji z wybranym florystą nakierunkuje go od razu na odpowiedni dobór kolorów czy dodatków. Jeżeli nie macie takich pomysłów absolutnie nie szkodzi. Bez tego też powstają piękne realizacje ślubne.

Podsumowanie – Czego florysta powinien się od Was dowiedzieć?

Czy macie wybrany motyw przewodni lub własne inspiracje?

7. Budżet

Rozmowa o finansach jest często uważana za niemiłą. To błąd. Zazwyczaj macie określoną maksymalną kwotę jaką możecie wydać na poszczególnych usługodawców. To ważna informacja. Florysta ślubny znając Wasz budżet przygotuje odpowiednią ofertę. Unikniecie w ten sposób sytuacji, w której otrzymacie ofertę na dekorację za dwa tysiące złotych, a Wasze możliwości sięgały dziesięciu tysięcy złotych albo na odwrót. Poza tym jeżeli okaże się, że pierwotny pomysł przekracza Wasze możliwości finansowe to florysta zmieni gatunki kwiatów, zaproponuje inne naczynia na dekoracje lub wskaże, z których elementów można zrezygnować nie tracąc efektu WOW, na którym nam wszystkim zależy. Nie bójcie się również tego, że florysta czy florystka znając Wasz budżet podniesie swoje ceny. Będzie miał po prostu więcej możliwości na dobranie odpowiednich kwiatów, roślin i dodatków.

Podsumowanie – Czego florysta powinien się od Was dowiedzieć?

Jaki możecie przeznaczyć budżet na dekoracje ślubne?

8. Czym dysponuje sala weselna?

W trakcie spotkania z menagerem/właścicielem Waszej sali weselnej warto zapytać się o to, co zawiera oferta podstawowa. Obrusy, serwetki, jak wygląda zastawa, czy dysponują ścianką za Parą Młodą, świecznikami itp. To są wszystkie te elementy, z których możecie skorzystać bez dopłaty i które florysta wkomponuje w swoje dekoracje.

Podsumowanie – Czego florysta powinien się od Was dowiedzieć?

Co z dekoracji oferuje Parze Młodej sala?

9. Czy kościół nie ma swojego florysty?

Zanim poprosicie o ofertę dekoracji kościoła zapytajcie się księdza o kwestię dekoracji kościoła. Zdarza się, że dekoracją zajmuje się zakonnica, tylko i wyłącznie. Może być tak, że istnieją przyjęte przez daną parafię zwyczaje dotyczące minimalnych elementów dekoracji (bez nich florysta nie wejdzie do kościoła). W ten sposób unikniemy nieporozumień i zbędnej pracy.

Podsumowanie – Czego florysta powinien się od Was dowiedzieć?

Czy florysta może dekorować kościół? Jakie są zwyczaje w tym zakresie w danej parafii?

Jakich informacji potrzebuje florysta ślubny?

Przedstawiliśmy 9 podstawowych elementów rozmowy z florystą ślubnym, które naszym zdaniem są niezbędnymi do przygotowania idealnej dekoracji ślubnej na Waszą uroczystość. Dzięki temu poradnikowi spotkanie z florystą będzie przyjemne ale również konkretne, po którym nie będzie żadnych niewiadomych.

Zachęcamy do pobrania całego poradnika tutaj. Poradnik – Jak przygotować się do rozmowy z florystą ślubnym?