Rośliny doniczkowe – alokazja

dnia

Alokazja – kwiat doniczkowy?

Alokazja (łac. Alocasia), inaczej nazywana zakleśnią, uznawana jest za roślinę roku 2019. Nic dziwnego – jej oryginalny wygląd zachwyca, a co więcej – niektóre jej gatunki są taksonomiczne, czyli rzadko występują na świecie i są charakterystyczne dla danego terenu. To tej pory odkryto 79 gatunków alokazji. Pochodzi ona z obszarów obejmujących wschodnie Himalaje, tropikalną i subtropikalną Azję, przez tropikalny obszar zachodniego Pacyfiku aż po wschodnią Australię.

alokazja
Źródło: http://miamitropicalplants.com

Z uwagi na naturalne środowisko występowania, alokazja najlepiej czuje się w ciepłych oraz wilgotnych miejscach. Latem temperatura pomieszczenia powinna wynosić 25-35 stopni Celsjusza, zaś zimą należy utrzymać temperaturę w granicach 18-20 stopni. Świetnie czuje się w ogrodach zimowych, szklarniach i w łazience. Jak na roślinę tropikalną przystało, alokazja uwielbia zraszanie i wilgotne podłoże. Jeżeli odpowiednio o nią zadbamy, zapewnimy jej szybki wzrost, dlatego dobrze jest posadzić ją w dużej doniczce.

alokazja olbrzymia
Źródło: https://www.bhg.com.au

Wiele gatunków alokazji

Niezwykle istotne są liście alokazji. To one stanowią główny akcent dekoracyjny i cieszą oko o każdej porze roku. Mimo to, jej kwiatostany również wyglądają ciekawie. W zależności od gatunku, jej kwiat może osiągnąć nawet 60 cm wysokości. Spośród kilkudziesięciu gatunków alokazji, wyróżniamy 3 najpopularniejsze: alokazja olbrzymia, alokazja amazońska i alokazja zebrina. Ciekawa jest również nazwa tej rośliny. Wywodzi się z połączenia podobnego rodzaju Colocasia z przedrostkiem -a z języka greckiego, który oznacza słowo bez.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *