Rośliny kontra smog

Zastanawiasz się jakie rośliny pomogą Ci w oczyszczeniu powietrza, nie tylko ze smogu?

Rozpoczął się sezon grzewczy. Niezależnie od tego czy mieszkasz w mieście, na przedmieściach czy na wsi, problem ze smogiem i tak Ciebie dotyczy. Na przedmieściach jest chyba najgorzej, bo ludzie w domach jednorodzinnych często mają piece węglowe i jednocześnie zagęszczenie domów jest tak duże, że wdychamy dym z naszego domu, domu sąsiada i jeszcze mieszkańców z trzech ulic dalej. Jak w walce ze smogiem i zanieczyszczeniami pomogą nam rośliny?

Niektóre rośliny bardziej niż inne oczyszczają powietrze. I to nie tylko ze smogu. Środki do mycia okien czy tusz do drukarek również wydzielają substancje, które są szkodliwe i mogą wywoływać bóle głowy lub duszności. Przedstawiamy Wam kilka wybranych gatunków roślin oczyszczających powietrze, które nie powinny sprawiać trudności w pielęgnacji.

Epipremnum złociste

Roślina ta pomoże nam w pozbyciu się aldehydu mrówkowego, ksylenów i benzenu. Epipremnum złociste toleruje miejsca cieniste ale w słońcu liście tej odmiany uzyskują piękniejszą barwę. Ta bardzo popularna roślina pokojowa o dekoracyjnych liściach jest łatwa w uprawie. Warto zapewnić jej podpory, gdyż jej pędy dorastają do 5 metrów długości!

Epipremnum złociste
Epipremnum złociste Źródło: Unsplash.com

Zielistka Sternberga

Popularna roślina doniczkowa. Łatwa w uprawie. Oczyszcza powietrze z aldehydu mrówkowego i ksyleny. Jest to roślina, której główną dekorację stanowią liście. Zielistka Sternberga lubi stanowisko jasne (przy zbyt małej ilości światła jej liście stracą białe „paski”) oraz umiarkowane podlewanie. Najlepiej prezentuje się w wiszących pojemnikach.

Sansewieria gwinejska

Kolejna łatwa w uprawie roślina doniczkowa będzie usuwać z naszego powietrza trichloroetylen, aldehyd mrówkowy, benzen i ksyleny. Mieczowate liście stanowią jej główny walor. Co więcej, Sansewieria gwinejska dobrze rośnie zarówno w pełnym słońcu jak i półcieniu. Jest to sukulent, więc nie wymaga częstego podlewania, należy uważać aby rośliny nie przelać. Sansewieria gwinejska nie tylko oczyszcza powietrze ale i produkuje dużo tlenu.

Bluszcz pospolity

To wieloletnie wiecznie zielone pnącze możemy hodować zarówno w doniczce w mieszkaniu jak i w ogrodzie. Bluszcz pospolity pochłania te same substancje co sansewieria gwinejska. Jeżeli chodzi o pielęgnację lubi półcień i cień. Jest łatwy w uprawie. W zależności od odmian może mieć różnie przebarwione liście i kwitnąć. Niektóre odmiany kwitnące są objęte częściową ochroną w Polsce.

bluszcz pospolity
Bluszcz pospolity Źródło: Unsplash.com

Dracena wonna

Kolejna roślina oczyszczająca powietrze – znana w naszych domach roślina doniczkowa Dracena wonna pomoże nam usunąć z powietrza trichloroetylen, aldehyd mrówkowy oraz benzen. Jak pielęgnować Dracena wonna? Preferuje ona stanowiska jasne, umiarkowane podlewanie oraz zraszanie liści.

Warto pamiętać, że poza roślinami doniczkowymi znajdującymi się w mieszkaniu czy domu, również rośliny w ogrodzie odpowiadają za oczyszczanie powietrza, głównie ze smogu, zwłaszcza drzewa. Warto więc otaczać się roślinnością w różnorakich odmianach 🙂
Więcej o roślinach wspomagających oczyszczanie powietrza oraz produkujących tlen w domu znajdziecie w naszym drugim wpisie tutaj.

3 komentarze Dodaj własny

  1. Mam wszystkie te rośliny u siebie…w pracy. W domu jakoś warunki im nie sprzyjały ze względu na spore zacienienie. Kiedyś nawet pokusiłam się o wykonanie zielonej ściany, kupiłam odpowiednie oświetlenie, dbałam pilnowałam ale oczekiwanych efektów nie było. Dlatego wszystkie te rośliny mają wystarczającą ilość światła w biurze, w pracy.

    1. kontakt.lovegarden@gmail.com pisze:

      Większość roślin potrzebuje sporo światła do życia. W poprzednim artykule napisaliśmy o roślinach na różne stanowiska, zacienione również. Zachęcamy do lektury 🙂

  2. Pingback: Zwierzęta zimą w naszym ogrodzie – Lovegarden

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *