Wiosenne prace w ogrodzie

Pomimo chłodu i mrozu, coraz większymi krokami zbliża się do nas wiosna. Wielu ogrodników wyczekuje pierwszych przebłysków cieplejszego słońca i dojrzewających pąków na drzewach. Przełom marca i kwietnia to czas, w którym należy przygotować zieleń w ogrodzie do pełnego rozwoju.
Źródło: Unsplash.com

Trawnik

Jedną z czynności pielęgnacyjnych jest wertykulacja trawnika. Po zimie potrzebne jest mu odświeżenie po to, aby oczyścić go z pleśni, mchu oraz chwastów. Wertykulacja to nic innego jak zdjęcie wierzchniej warstwy darni po to, aby usunąć resztki obumarłych roślin, mchu, pleśni, a także chwastów. Zaletą tego jest odżywienie trawnika, który lepiej rośnie. Taki zabieg można wykonać wertykulatorem ręcznym lub mechanicznym albo za pomocą grabi ogrodniczych. Odpowiednią porą na wertykulację jest wiosna, tuż po pierwszym koszeniu trawy. Po wykonaniu tej czynności, zbieramy niepotrzebny materiał grabiami i dosypujemy żyzną ziemię wraz z nasionami w miejsca, gdzie występują ubytki. Następnie obficie ją podlewamy. Należy to powtarzać co roku, ponieważ w ten sposób zachowamy zdrowy i piękny wygląd trawnika. Warto pamiętać, że wertykulację można przeprowadzić wyłącznie na gęstej, minimum 2-letniej trawie.
Źródło: Unsplash.com

Drzewa i krzewy

Kiedy ustąpią mrozy, można śmiało zdjąć osłonki z drzew i krzewów. Nie należy robić tego w pełnym słońcu, dlatego, że rośliny mogą doznać szoku wywołanego zbyt wysoką temperaturą. Cięcia pielęgnacyjne to kolejna czynność, którą warto wykonać wiosną. W przypadku gatunków wcześnie kwitnących – wstrzymajmy się z cięciami do momentu aż roślina przekwitnie. Zamaszyste ruchy sekatorem i nożycami służą usunięciu obumarłych gałęzi oraz odżywieniu roślin. Niektóre gatunki warto przyciąć bardzo nisko, aby obficie wypuściły nowe pędy. Przycinanie gałęzi dotyczy również drzew. Warto pamiętać, aby wybierać suche gałęzie i przycinać je w miarę wcześniej po to, aby zdążyły się zregenerować. W przeciwnym razie korona drzewa zostanie oszpecona. Jeżeli planujemy nowe nasadzenia, jest to odpowiednia pora, aby wzbogacić ogród o dodatkowy materiał roślinny. Pozostałe drzewa i krzewy możemy śmiało zasilić nawozem.
Źródło: Unsplash.com

Rośliny cebulowe

Na wstępie muszę zaznaczyć jedną ważną kwestię – rośliny cebulowe dzielimy na te, które sadzimy wiosną, by zakwitły latem i jesienią, lub te, które możemy posadzić dopiero jesienią i zakwitają na wiosnę. Jeżeli pragniemy wiosną zasadzić nowe cebulki, warto zwrócić uwagę na dalię, frezję, mieczyka czy też krokosmię. To, jak głęboko zasadzimy cebulkę , zależy od wielkości bulwy. Decydując się na posadzenie roślin cebulowych w doniczce, należy pamiętać o warstwie drenażowej. Wszystkie rośliny cebulowe sadzone wiosną należy przechować z dala od niskich temperatur.

2 komentarze Dodaj własny

  1. Pingback: Zwierzęta zimą w naszym ogrodzie – Lovegarden
  2. Pingback: W świecie sukulentów – opuncja – Lovegarden

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *