Rośliny kwitnące zimą

Zima zawsze kojarzy się z ogołoconymi drzewami i krzewami w ogrodzie. Wtedy to zapadają w sen zimowy, by na wiosnę móc wypuścić liście i kwiaty. Pośród wielu gatunków roślin występują też takie, którym zima nie straszna. Rozkwitają nagle pod śnieżnym puchem ciesząc nasze oczy. Poznajcie rośliny kwitnące zimą.

Ciemiernik (Helleborus)

Ta niepozorna bylina preferuje stanowiska o umiarkowanym naświetleniu. Charakteryzuje się zielonymi liśćmi o połyskującej blaszce. Ciemiernik potocznie nazywany jest różą Bożego Narodzenia, ponieważ kwitnie tuż przed Świętami. Kwiaty podzielone są na pięć płatków i mogą występować w kolorach: białym, różowym oraz ciemnoczerwonym. Na ciemiernika trzeba uważać, ponieważ jest to roślina trująca.

Kalina wonna (Viburnum farreri)

Ten krzew charakteryzuje się sztywnymi, prostymi pędami. Traci na zimę liście, lecz tuż przed ponownym ich wypuszczeniem, zaczyna obficie kwitnąć. Kalina nie jest aż tak odporna na mrozy, dlatego też zakwita, gdy robi się nieco cieplej, po ustąpieniu przymrozków. Nieduże kwiatki o barwie białej lub białoróżowej układają się w bujne kule. Warto wyeksponować ją w ogrodzie, ponieważ wczesne kwitnienie pięknie wyróżni ją na tle innych roślin.

Zimokwiat wczesny (Chimonanthus praecox)

Zimokwiat wczesny to krzew sięgający maksymalnie 2 metrów wysokości. Jego charakterystyczną cechą jest kwitnienie. Bowiem pąki kwiatów pojawiają się na przełomie lutego i marca, jeszcze zanim zdąży wypuścić liście. Poza wczesną porą kwitnienia, zimokwiat ma jedną ważną cechę – jadalne kwiaty. Niestety jest on rzadko spotykanym gatunkiem w Polsce, ponieważ jego naturalnym miejscem występowania są Chiny.
Warto uwzględnić w ogrodzie rośliny kwitnące zimą lub w porze wczesnowiosennej. Stanowią one piękną dekorację przed domem i ożywiają szare otoczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *