Hiacynt w domu i ogrodzie

Wiosna w ogrodzie kojarzy nam się z odcieniami zieleni, ale są kwiaty o wielu różnorakich kolorach, którymi możemy cieszyć się już od marca a czasami nawet wcześniej. Do wiosennych roślin cebulowych należą między innymi hiacynty (łac. Hyacinthus).

Hiacynt blog - Lovegarden
Źródło: Unsplash.com

Hiacynty to rośliny cebulowe, które należy sadzić jesienią do gruntu, najlepiej we wrześniu. Głębokość na jaką wsadzamy cebulę powinna wynosić trzykrotność jej wysokości. Jeżeli nie zasadziliśmy hiacyntów jesienią, to nie martwmy się tym. Aktualnie do uprawy na parapecie zakupimy je bez problemu w sklepach ogrodniczych. Pamiętajmy jednak żeby po przekwitnięciu ściąć kwiatostany a liście pozostawić na jakieś 6 tygodni po to, aby cebule pobrały przez nie wszystkie potrzebne im wartości odżywcze. Po tym czasie usuwamy liście a cebule wykopujemy z ziemi i przechowujemy w ciemnym oraz chłodnym miejscu.

Wymagania

Rośliny te preferują stanowiska słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru. W miejscu ze zbyt dużymi przeciągami ich kwiatostany będą się „zwieszać”. Jeżeli nasz hiacynt rośnie w domu w donicy, pilnujmy aby miał stale wilgotne podłoże, ale nie ze stojącą wodą.

Hiacynt blog - Lovegarden
Źródło: Unsplash.com

W ogrodzie oczywistym jest, że kwiaty te będziemy uprawiać w ziemi. W domu dno doniczki należy wypełnić warstwą drenażową i dopiero na nią nanieść podłoże uniwersalne. Inną metodą uprawy jest hydroponika. Do naczynia wypełnionego kamieniami nalewamy wody i w tak przygotowanym „podłożu” umieszczamy nasze cebule, które przy tej metodzie, muszą mieć rozwinięty system korzeniowy. Woda powinna sięgać podstawy cebuli i w całości przykrywać korzenie.

Barwy hiacyntów

Kwiaty hiacyntów mogą mieć barwę białą, żółtą, pomarańczową, łososiową, różową, czerwoną, niebieską, fioletową zależnie od odmiany. Nie tylko kolor jest ich zaletą, ale również zapach. Jeden hiacynt wystarczy aby wypełnić cały pokój swoim zapachem. Co ciekawe, najintensywniejszy aromat wytwarzają kwiaty w kolorze niebieskim.

Hiacynt blog - Lovegarden
Źródło: Unsplash.com

Jeżeli zdecydujemy się na dekorację w naszym domu z ciętych kwiatów hiacynta, wymieniajmy mu często wodę, gdyż wydziela śluz. Warto też trzymać je w wysokich wazonach, bo po ścięciu rosną i będą zwieszać się z za małego naczynia. Taka kompozycja utrzyma się nam około dwóch tygodni.

Hiacynty są jednymi z kwiatów wiosny, o których już pisałyśmy i, być może, będziemy jeszcze pisać 🙂

2 komentarze Dodaj własny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *