Październik w ogrodzie

W październiku kontynuujemy przygotowanie ogrodu do nadchodzącej zimy. Tak, jak we wrześniu mogliśmy liczyć na cieplejsze, słoneczne dni, tak w październiku może być ich jak na lekarstwo. Deszcze, szaruga, mgły oraz przymrozki mogą dać się we znaki, dlatego warto się na wszystko odpowiednio przygotować.

Sadzenie drzew i krzewów

Z uwagi na częstsze opady deszczu i zachmurzenia, październik jest idealnym miesiącem na nowe nasadzenia. Nie musimy się tak martwić o to, czy zasadzone drzewa lub krzewy dopadnie susza lub upalne słońce. Gleba jest bardziej miękka i spulchniona, a to za sprawą częstszych opadów. W październiku możemy śmiało sadzić w ogrodzie róże. Najlepsze do tego będą stanowiska słoneczne, osłonięte od wiatru. To także idealna pora na sadzenie drzew o odkrytej bryle korzeniowej.  Pamiętajmy, aby podczas sadzenia dodać żyzną glebę lub kompost.

Liście

Nie możemy opędzić się od spadających liści z drzew i krzewów. Musimy pamiętać, aby regularnie oczyszczać trawnik, chodniki i rabaty z pogniłych liści, aby uniknąć bakterii i grzybów. Co więcej, pamiętajmy o pozostawieniu niewysokiej sterty liści jako domu dla zwierząt zimujących w naszych ogrodach. Liśćmi możemy przykryć byliny zimujące na rabatach i kwietnikach. Dzięki temu nie przemarzną.

Mokre jesienne liście
Autor: Vernon Raineil Źródło: Unsplash.com

Ogródek warzywny

Po wrześniowych zbiorach, czas na przygotowanie ogródka warzywnego do zimy. Musimy pamiętać, aby dobrze przekopać i odchwaścić ziemię. Odpowiednio spulchniona gleba wzbogaci się o powietrze i wilgoć. Następnie praktykujemy nawożenie, aby gleba warzywnika w okresie zimy mogła wzbogacić się o składniki odżywcze. Październik, a w szczególności jego schyłek kojarzy się z dyniami. Są to świetne dekoracje zarówno w domu, jak i na ganku.

Kolorowe dynie w drewnianej skrzynce
Autor: JESHOOTS.COM Źródło: Unsplash.com

Nawożenie

Jest to jeden z istotnych elementów potrzebnych w odpowiednim przygotowaniu ogrodu do zimy. Możemy zaopatrzyć się w gotowe mieszanki na jesień, które zasilą nasz ogród odpowiednią dawką nawozów lub gotową ziemię kompostową. Jeżeli zaś potrzebny jest nam tylko jeden, konkretny nawóz, wtedy możemy zastosować fosfor lub potas. To idealna pora na zasilenie gleby tymi składnikami. Fosforu potrzebują takie warzywa jak ziemniaki, kukurydza, groch, buraki. Dzięki fosforowi rośliny łatwiej pobierają wodę, szybciej dojrzewają ich owoce oraz przyswajają składniki odżywcze zawarte w glebie. Potas zaś pomaga w przetrwaniu przymrozków, poprawia kwitnienie oraz odporność na choroby, a także przyspiesza wzrost.

Jeden komentarz Dodaj własny

  1. Zajrzyj na mojego bloga KatKatMatura0098. Zdjęcia, artykuły…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *