Przygotowanie ogrodu do zimy

Polskie ogrody to miejsce, gdzie przyroda ma swój cykl życia, począwszy od roślin jednorocznych, a skończywszy na wiekowych drzewach. Od wiosny aż do schyłku jesieni praca wre, a wraz z nią podziw i wdzięczność kwiatów za trud włożony w ich pielęgnację. Tuż przed nastaniem zimy, trzeba ogród odpowiednio przygotować do odpoczynku.

Kwiatostan
Źródło: Unsplash.com

Podlewanie

Nie wszystkie rośliny tracą liście i zapadają w sen zimowy. Zimozielone okazy szczególnie potrzebują wody, ponieważ nadal są aktywne, choć w mniejszym stopniu niż wiosną czy latem. Przed przymrozkami rośliny potrzebują sowitego nawodnienia, aby mogły przetrwać ciężkie warunki, gdy nastanie jej niedostatek.

Pielęgnacja rabat

Roślinność rabatowa to głównie rośliny jednoroczne, dwuletnie i wieloletnie. Te pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, żyją zaledwie jeden cykl. Pozostałości po nich należy usunąć wraz z pojawiającymi się chwastami. Następnie przekopujemy glebę i użyźniamy naturalnym bądź sztucznym nawozem. W przypadku roślin dwuletnich i wieloletnich wystarczy usunąć przyschnięte i obumarłe części nadziemne.

Liście na mrozie
Źródło: Unsplash.com

Cięcia pielęgnacyjne drzew i krzewów

Przycinanie suchych gałęzi drzew i krzewów to jedna z koniecznych prac w ogrodzie podczas przygotowania go do zimy. Zalecana jest jeszcze wczesną jesienią, gdy rośliny nie zdążyły całkowicie stracić liści. Dzięki temu nie pomylisz się w przycinaniu sekatorem lub piłą ogrodową obumarłych gałęzi. Nie zapominaj, że w niektórych drzewach zwierzęta mieszkają przez cały rok. Jeżeli nie posiadasz odpowiednich kwalifikacji, aby dobrze przyciąć duże gałęzie usytuowane wysoko na drzewach, wezwij fachowca, który zrobi to profesjonalnie i przy tym nie oszpeci koron drzew.

Zabezpieczenie drzew przed mrozami

Rośliny potrzebują ciepła, ale te, które przystosowane są do polskich warunków, muszą się troszkę przyzwyczaić do pierwszych powiewów chłodu, po to, aby mogły przetrwać zimę w ogrodzie. Jeżeli w najbliższym czasie zapowiadają się przymrozki, zaopatrz się we włókninę lub słomę, która uchroni drzewa przed działaniem silnych wiatrów i mrozu. Drzewa okryj po pierwszych powiewach mrozu.

Zabezpieczenie krzewów przed mrozami

Podobnie jak w przypadku drzew, krzewy również potrzebują poczuć chłód, aby przerwać wegetację. Poza okrywaniem gałęzi, należy też pamiętać o systemie korzeniowym. Utworzenie ściółki z kory, trocin i suchych liści to konieczny zabieg utrzymujący je przy życiu. Agrowłóknina również zabezpieczy krzewy przed mrozem.

Pielęgnacja trawnika przed zimą

Jesienią drzewa i krzewy tracą swoje liście, które obficie pokrywają zieloną trawę. Grabienie ich oraz rozdmuchiwanie dmuchawą jest konieczne, ponieważ pozostawienie wilgotnych liści stworzy idealne warunki do rozwoju pleśni na naszym trawniku. Zdrowe liście są dobrym materiałem na kompost. Nie zapominaj także o koszeniu oczyszczonego trawnika w ogrodzie. Nie trzeba kosić jej tak krótko i często jak wiosną  czy latem.

Rośliny na balkonie

Rośliny zimozielone i te, które są w stanie przetrwać mrozy, śmiało zachowaj na balkonie. Możesz je usadowić w skrzynkach i otulić doniczki suchymi liśćmi lub słomą. Gatunki mniej wytrwałe przenieś do domu lub ogrodu zimowego.

Jeden komentarz Dodaj własny

  1. Pingback: Zwierzęta zimą w naszym ogrodzie – Lovegarden

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *