Jaki to bukiet? Wybierz idealną wiązankę ślubną

Często w głowie mamy wizję swojego wymarzonego bukietu ślubnego, ale ciężko jest określić, o co dokładnie nam chodzi. Nie zawsze mamy możliwość posiłkowania się zdjęciami i inspiracjami. Poniżej przedstawiamy kilka typów, które mogą zaciekawić przyszłe Panny Młode.

Zapraszamy także do zapoznania się z przykładowymi realizacjami naszych wiązanek ślubnych.

Wiązanka Biedermeier

Typ wiązanki ślubnej z przełomu XIX i XX wieku modny do dnia dzisiejszego. Jest on najpopularniejszy wśród współczesnych Panien Młodych. W pierwotnej wersji bukiety te charakteryzowały się prostotą doboru kwiatów oraz dekoracjami w postaci falbanek czy koronek. Klasyczna wiązanka biedermeierowska jest raczej ciężka, okrągła a kwiaty pierwotnie drutowano (współcześnie kwiaty pozostają na własnych łodygach). Wykończenie stanowiła kryza z przymarszczonej koronki. Ta wiązanka ślubna może być mała, delikatna i pasować do Panny Młodej o drobnych kształtach. Bukiet biedermeier możemy również wykonać z większych kwiatów dla wysokiej kobiety.

wiązanka ślubna
Bukiet ślubny – Lovegarden

Wiązanka kameliowa

Niezwykle efektowna, ale też pracochłonna, przypominająca pojedynczy kwiat kamelii. Wiązanka pochodząca z XIX-wiecznej Anglii, podobnie jak biedermeierowska, jest okrągła. Wiązankę kameliową tworzy się z płatków róż grupowanych według wielkości, a całość można wykończyć bluszczem, ruskusem czy też gipsówką. Sam środek wiązanki ślubnej może stanowić róża, do której dokładane są płatki. Czasami do rączki bukietu ślubnego dokłada się ozdoby w postaci traw lub wstążek z perełkami czy koralikami, które tworzą ogon.

Wiązanka strukturalna

Chociaż okrągła to nie jest tak regularna jak jej poprzedniczki. Kwiaty dobiera się tak, aby ich struktura przyciągała uwagę. Mogą to być duże formy jak np. kwiat słonecznika lub ten sam gatunek rośliny ułożony obok siebie. Przestrzeń między kwiatami wypełniona jest zielenią. Grupy roślin w tym bukiecie są wystopniowane, co nada całości nieregularny kształt.

wiązanka wiedeńska
Bukiet ślubny – Lovegarden

Wiązanka angielska

Innym pomysłem na bukiet ślubny mogą być wiązanki spływające. Typ angielski ma kształt trójkąta równoramiennego. Większe i bardziej rozwinięte kwiaty znajdują się bliżej osi bukietu a po bokach te mniejsze, pąki oraz drobne dodatki. Od wyraźnej kopuły spływa „dywan” kwiatów w kształcie odwróconej kropli. Takie bukiety najczęściej tworzy się z eustom, róż, goździków, anturiów i lilii oraz drobnych owoców jak np. dziurawiec. Bukiet ślubny jest układany na zasadzie „zagęszczania” konstrukcji, w przeciwieństwie do typu francuskiego.

Wiązanka francuska

Lekka wizualnie wiązanka klasyczna spływająca. Kwiaty w niej są układane na własnych łodygach, dlatego może być ciężka. Do okrągłego bukietu dowiązywane są kwiaty na długich łodygach, których celem jest stworzenie jednostronnie spływającej kaskady. Rączkę takiego bukietu, jak w przypadku wiązanek okrągłych, wykańcza się wstążką.

Wiązanka wiedeńska

Ten rodzaj bukietu spływającego różni się od swoich poprzedników kształtem opartym na trójkącie prostokątnym. Najkrótsze kwiaty ułożone są najbliżej rączki. Obecnie raczej rzadko spotykany typ wiązanki, lecz niewykluczone, że wkrótce wiązanka wiedeńska wpisze się to w stylistykę ślubów w stylu boho.

Wiązanka w formie kropli

Bukiet przypominający wodospad. Jego układanie rozpoczyna się od części spływającej i stopniowo uzupełnia ku górze. Z racji tego, że część spływająca jest dość ciężka, dla równowagi część od strony panny młodej stanowią cięższe kwiaty i większa ilość zieleni. Dodatkami do takiej wiązanki są perełki, koraliki i inne drobne ozdoby nawlekane na trawy lub druciki.

Wiązanka ślubna w formie kropli

Istnieją również alternatywy dla bukietów ślubnych, na które panny młode decydują się coraz częściej. O tym napiszemy innym razem 🙂 Wszystkie te oraz inne wiązanki tworzymy na zamówienie. W przypadku chęci zamówienia lub pytań prosimy o kontakt.

bukiet ślubny
Bukiet ślubny Lovegarden

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *