Sukulenty – rośliny dla zapominalskich

Rośliny to bogaty świat pełen niespodzianek, który nigdy nie przestanie mnie zaskakiwać. W tymże właśnie świecie możemy spotkać gatunki często, jak i rzadko występujące w danym klimacie. Niejednokrotnie zaskakują nas ich odmiany, mieszanki oraz takie okazy, które kwitną raz na kilka lat. Pomimo tak dużej liczby roślin, nawet tych doniczkowych, jest wiele gatunków, których nie zdołano jeszcze odkryć.

Sukulenty - różne gatunki
Źródło: Unsplash.com

Sukulenty są niezwykle interesującymi roślinami. Określenie „sukulenty” wzięło się od wspólnej cechy tychże roślin, czyli zdolności do magazynowania wody. Następnie stopniowo ją uwalniają w chwilach suszy, przez co zbudowane są z tkanek wypełnionych w środku miąższem. Wodę – w zależności od gatunku – mogą magazynować w liściach, korzeniach lub pędach.

Sukulenty w ogrodzie
Źródło: Unsplash.com

Sukulenty – przykładowe gatunki

W ciągu ostatnich kilku lat można dostrzec renesans tychże gatunków, ponieważ mają one małe wymagania pielęgnacyjne. Sukulenty w ogrodzie poza całkiem żyzną ziemią, ciepłego, odpowiednio nasłonecznionego kącika w domu oraz cyklicznego podlewania, nie potrzebują większej troski. Może się wydawać, że są to duże oczekiwania roślin względem nas, potencjalnych właścicieli, ale nic bardziej mylnego! Biorąc pod uwagę naturalne miejsce występowania sukulentów, warto uwzględnić fakt, że pojawiają się zazwyczaj w klimacie cieplejszym i bardziej suchym niż w Polsce. Na sukulenty w ogrodzie możemy pozwolić sobie u schyłku wiosny i w lecie. Wtedy to nasze warunki atmosferyczne przynajmniej zbliżone są do tych na południu Europy. Przykładowo agawy rosną tuż przy drodze szybkiego ruchu a przydrożne pagórki pokryte są kolczastą opuncją. Na zimę możemy przechować je w ogrodzie zimowym z odpowiednio dostosowanym nasłonecznieniem oraz temperaturą pomieszczenia. Nie należy zapominać o cyklicznym podlewaniu, ponieważ wtedy to magazynują najwięcej wody.

Sukulenty doniczkowe
Źródło: Unsplash.com

Najpopularniejsze gatunki sukulentów

Jednymi z najpopularniejszych sukulentów doniczkowych zdecydowanie są aloesy, eszewerie, monstery oraz kaktusy. Każde z nich charakteryzuje się ciekawym wyglądem. Niektóre są drobne, ledwie widoczne wśród kamyczków w doniczce. Inne zaś potrzebują honorowego miejsca w wielkiej donicy w słonecznym salonie. Możemy je sadzić po kilka gatunków w jednej misie, a nawet stworzyć dla nich tak zwany las zamknięty w szle. Kolory, kształty, plamki oraz kolce to niektóre ze zdobień sukulentów. Przy odpowiedniej i sumiennej pielęgnacji, rośliny te mogą odwdzięczyć się pięknymi kwiatami, które pojawiają się cyklicznie, niekiedy tylko jeden raz na kilka lat. Warto o nie dbać, chociażby z uwagi na właściwości prozdrowotne. Przykładowo miąższ dorodnego aloesu posiada składniki, które odbudowują naskórek, przyspieszając gojenie ran zewnętrznych. Łagodzi poparzenia i zadrapania, a regularne picie wody z dodatkiem soku z aloesu pozytywnie wpływa na florę bakteryjną jelit. Jest to powód dla którego warto mieć choć odrobinę sukulentów w swoim ogrodzie.

2 komentarze Dodaj własny

  1. Pingback: Rośliny doniczkowe – grubosz – Lovegarden
  2. Pingback: W świecie sukulentów – opuncja – Lovegarden

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *