W świecie sukulentów – opuncja

Opuncja (łac. Opuntia) to kolejny kaktus na naszej liście. W jej środowisku naturalnym (Ameryka Północna i Południowa) występuje około 150 gatunków opuncji. Można je spotkać także w Południowej Europie, na przykład Hiszpanii. Ta charakterystyczna roślina również zaliczana jest do sukulentów, z tą różnicą, że do rodziny kaktusowatych. Jak zapewne wiele osób wie, kaktusy mają jedną istotną cechę – są porośnięte wystającymi kolcami. Najbardziej charakterystyczną cechą opuncji jest jej wygląd – przypomina jajowate wachlarze, które rosną jeden na drugim i pokryte są punktowo kolcami. Niektóre gatunki mają mniejsze ciernie, zaś pozostałe – większe.

Opuncja w doniczce - Lovegarden

Źródło: Unsplash.com

Opuncja figowa (łac. Opuntia ficus-indica), potocznie nazywana figą kaktusową to bardzo ciekawy okaz. Owoce (jagody) tejże opuncji są pękate i mają różowo-czerwony, biały lub żółty kolor oraz pokrywają je kolce, zatem zanim zabierzemy się za ich spożywanie, najpierw musimy pozbyć się uciążliwych cierni. Miąższ jest smaczny, słodki z lekką kwaskową nutą. Kwiaty występują rzadko, zazwyczaj białe, różowe lub żółte.

Opuncja w naturalnym środowisku - Lovegarden
Źródło: Unsplash.com

Jak na sukulenta przystało, opuncja magazynuje wodę, dlatego też pielęgnacja tej rośliny nie wymaga dużego nakładu pracy. W lecie możemy wystawić ją w ogrodzie w doniczce na upalne słońce lub postawić w nasłonecznionym, przewiewnym miejscu. Podlewamy tylko wtedy, gdy wyschnie podłoże, zaś jesienią i zimą nie nawadniamy. Opuncji wystarczy przepuszczalna ziemia do kaktusów i całoroczne nasłonecznienie. Najlepiej prezentuje się w pojedynczej doniczce na parapecie lub jako kompozycja pustynnego lasu w słoiku, tzw. florarium. Ze względu na ostre kolce, zalecamy dotykanie opuncji w rękawiczkach.

Opuncja w przybliżeniu z długimi kolcami - Lovegarden
Źródło: Unsplash.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *