Przydomowy ogród zimowy

Nadchodzi zima, a wraz z nią roślinność zapada w sen, by odrodzić się ponownie na wiosnę.  Zanim to jednak nastąpi, spędzimy kilka miesięcy  pełnych deszczu, szarugi, śniegu i mrozu. Ogród zimowy, zwany niegdyś oranżerią, stanowi świetną alternatywę dla tych, którzy lubią rozkoszować się zielenią przez cały rok. Od szklarni różni się chociażby tym, że nie uprawiamy w nim roślin spożywczych. Jest to nic innego jak kącik do wypoczynku wśród roślin doniczkowych, a co najważniejsze – ciepłolubnych. Charakterystyczna dla tej bryły jest – zazwyczaj – prosta forma, która stanowi dobudowę domu lub oddzielne pomieszczenie, w którym ściany zastąpione są szybami, przez które przebija się słońce potrzebne roślinom do fotosyntezy. Oranżeria to również świetne miejsce do przechowania roślin z ogrodu, które źle znoszą przymrozki i zimę.

Przydomowy ogród zimowy
Źródło: Unsplash.com

Odpowiednie warunki

Z uwagi na specyfikę ogrodu zimowego, ważna jest ilość światła słonecznego wpadającego przez szyby. To, jaki jest kąt padania promieni słonecznych, wpływa na ich rozwój przez cały rok. Latem szyby przydomowego ogrodu zimowego nagrzewają się, co może skutkować obumieraniem roślin z powodu zbyt dużego nagrzania i utraty ogromnej ilości wody. Aby temu zapobiec, w lecie zaleca się częste podlewanie o poranku, zaś zimą można ograniczyć je do 2-3 razy w tygodniu. Idealna temperatura dla ogrodu zimowego w lecie powinna wynosić 20°C, zaś zimą wystarczy 10°C. Wiele gatunków roślin doniczkowych ma różne wymagania, dlatego warto uwzględnić nie tylko słońce, ale również temperaturę pomieszczenia, żyzną i przepuszczalną glebę oraz wietrzenie. Nie zapominaj o witaminach, ponieważ niektóre rośliny doniczkowe potrzebują dodatkowego wsparcia.

ogród zimowy natarasie
Źródło: Unsplash.com

Roślinność

Najczęściej spotykanymi roślinami w ogrodzie zimowym są: kaktusy, paprocie, azalie, palmy, fikusy, monstery, bluszcze oraz cytrusy. Podczas wyboru roślinności należy uwzględnić kierunki padania światła słonecznego. W części zachodniej i wschodniej świetnie odnajdą się rośliny takie jak cienioznośne bluszcze i paprocie, zamiokulkasy czy też filiodendrony. W części południowej odnajdą się różne gatunki fikusa, różowe oleandry czy też pnąca męczennica. Najmniej wymagające są sukulenty, które poprzez magazynowanie dużej ilości wody, nie potrzebują częstego podlewania. Zimą zaś należy bardziej o nie zadbać niż w lecie. W ogrodzie zimowym świetnie zaprezentują się eszewerie, kaktusy i aloesy.

Jeden komentarz Dodaj własny

  1. Pingback: Rośliny doniczkowe – grubosz – Lovegarden

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *