W świecie sukulentów – eszeweria

Eszeweria (łac. Echeveria) jest rośliną naturalnie występującą na obszarach od Meksyku aż po Peru, Boliwię i Chile. Jej naturalnym miejscem występowania są stanowiska słoneczne. W naszym klimacie możemy sobie pozwolić na hodowanie eszewerii w doniczce w miejscu dobrze nasłonecznionym i osłoniętym przed wiatrem, np. w ogrodzie zimowym. Latem zaś warunki sprzyjają przesadzeniu jej do gruntu w ogrodzie. Wyglądem przypomina niską, rozłożystą różę, która zamiast płatków, posiada zgrubione liście. Dotąd znanych jest około 150 gatunków i odmian eszewerii, które różnią się od siebie rozmiarem, kolorem listków lub kwiatów, a nawet omszeniem. Najbardziej jednak znane są gatunki o liściach blado zielonych lub czerwono-niebieskich. Jeżeli marzy nam się wyhodowanie większej ilości eszewerii, możemy śmiało rozmnożyć ją z sadzonek liściowych.

Eszeweria pielęgnacja
Źródło: Unsplash.com

Charakterystyka eszewerii – kwitnienie i pielęgnacja

Kwiaty eszewerie, w zależności od gatunku, kwitną od stycznia aż do października. Kwiaty mogą być żółte lub czerwone. Dla tych, którzy zapominają o regularnym podlewaniu kwiatów, lecz pragną wzbogacić swoje mieszkanie zielenią, eszeweria będzie strzałem w dziesiątkę! Ta mała niepozorna roślinka ma niewielkie wymagania siedliskowe. Do życia wystarczy jej słońce, odrobina wody i osłona przed wiatrem. Sukulent ten potrzebuje gleby piaszczystej, próchnicznej, bogatej w składniki pokarmowe. W okresie zimy możemy śmiało zmniejszyć jej nawadnianie. Eszewerie wytrzymują w temperaturze w granicach 6-10°C. Nie możemy przesadzać z nadmiernym jej podlewaniem, ponieważ grozi jej gnicie.

Eszeweria kwiat
Źródło: Unsplash.com

Jednym z najciekawszych gatunków eszewerii, jest eszeweria agawowa (Echeveria agavoides), której charakterystyczną cechą jest wygląd, przypominający inny sukulent – agawę. Co więcej, jej rozetki są gęsto ułożone obok siebie, a liście cechują się jasnozieloną barwą i grubą strukturą. Ciekawostką tej odmiany eszewerii jest to, że z wiekiem, kolor liści zmienia się na czerwony, a z wierzchu ciemnożółty.

Eszeweria kwitnienie
Źródło: Unsplash.com

Eszeweria błękitna

Kolejnym unikatowym i znanym gatunkiem jest eszeweria błękitna (Echeveria secunda). Odmiana ta cechuje się krótką łodygą lub jej brakiem, a liście, w kolorze jasnego niebieskiego, pokryte są delikatnym nalotem.
Eszewerie to specyficzne rośliny nie tylko ze względu na pokrój, ale również barwę liści, która potrafi zaskakiwać swoją delikatnością lub intensywnością. Ciekawostka dla osób nie lubiących nudy i szarości – eszewerię można śmiało pokolorować farbami w sprayu lub przyozdobić brokatem! Mimo to, po pewnym czasie wypuszcza naturalne liście, które możemy przyozdabiać bez końca. Jednakże ma to jeden minus – utrudnioną fotosyntezę, spowodowaną nałożeniem warstw farby i kleju. Polecamy hodowanie eszewerii, nie tylko ze względu na łatwość uprawy, ale również na różnorodność gatunkową, która cieszy oko w ogrodzie zimowym lub na parapecie o każdej porze roku.

Jeden komentarz Dodaj własny

  1. Pingback: Rośliny doniczkowe – grubosz – Lovegarden

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *