Rośliny zimozielone liściaste

Zima jest porą roku, która pozwala roślinom odpocząć. Tracą swoje liście, aby na wiosnę wypuścić nowe i udekorować ogród różnorodnością barw. Zanim to jednak nastąpi, musimy zaspokoić się ogołoconymi koronami drzew i krzewów, które w niczym nie przypominają tych, które mogliśmy podziwiać przez większość czasu. Jednakże możemy spotkać i takie gatunki, które są zielone również zimą. Przedstawiamy kilka gatunków roślin zimozielonych.

Rośliny zimozielone – przykładowe gatunki

roślina zimozielona
Źródło: Unsplash.com

Ciemiernik (Helleborus)

Pierwsza roślina zimozielona to Ciemiernik, nazywany potocznie różą Bożego Narodzenia. Jest niewielką, powoli rosnącą byliną, której cechą charakterystyczną jest okres kwitnienia – tuż przed Bożym Narodzeniem. Kwitnienie jednak może nastąpić wcześniej, ale tylko po słonecznej i stosunkowo ciepłej jesieni. Z pewnością polubią go ci, którzy nie mają czasu na doglądanie roślin w ogrodzie. Ciemiernik jest rośliną mało wymagającą i świetnie nadaje się na rabaty i skalniaki. Możemy wykorzystać go także w domu – po ścięciu wytrzymuje w wazonie nawet do 2 tygodni.

Bluszcz pospolity (Hedera helix)

Bluszcz jest rośliną zimozieloną pnącą, którą można spotkać w Europie środkowej i południowej oraz Azji Mniejszej. Doskonale nadaje się jako roślina ogrodowa lub doniczkowa. Wielokrotnie można natknąć się na niego idąc parkiem, zimozielone pnącza oplatające pnie wysokich drzew, tworzącego dywany lub porośniętego gęsto na ogrodzeniach działek. Jego charakterystyczną cechą są zimozielone 3-5 klapowe liście o twardych blaszkach, na których można dostrzec jasne unerwienia. Gratka dla miłośników pszczół w ogrodzie – bluszcz jest rośliną miododajną.

pnącza zimozielone
Źródło: Unsplash.com

Barwinek pospolity (Vinca minor)

Tę niepozorną zimozieloną krzewinkę możemy spotkać dziko rosnącą w lasach. Nie straszna jej zima i przymrozki. W przeciwieństwie do ciemiernika, kwitnie wiosną, a dokładniej w kwietniu i maju. Wymaga gleb torfowych i dostatecznie wilgotnych, najlepiej na stanowisku zacienionym. Te pnącza zimozielone charakteryzują się niebieską barwą kwiatów oraz mocno nasyconą zielenią liści. Ich owalny jajowaty kształt możemy podziwiać także zimą.

4 komentarze Dodaj własny

  1. Pingback: Zwierzęta zimą w naszym ogrodzie – Lovegarden
  2. Pingback: Rośliny doniczkowe – grubosz – Lovegarden

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *