Każdy z nas przed zakupem albo po powrocie z centrum ogrodniczego do domu z nową rośliną doniczkową, zastanawia się gdzie ją postawi. Wybranie miejsca dla naszych roślin ma kluczowe znaczenie dla ich dalszego życia. Warto więc uzmysłowić sobie jakie warunki mamy w swoich pomieszczeniach i jakie wymagania mają nasi nowi przyjaciele.

Stanowiska słoneczne
Najwięcej słońca mają pomieszczenia od strony południowej i południowo-zachodniej. Takie stanowiska są ciepłe i zazwyczaj suche. Na parapetach ustawiajmy takie rośliny jak: kalanchoe, pelargonia, papryka ozdobna, koleus, juka, palmy, wilczomlecz, kaktusy, bugenwilla, oplątwa. Rośliny poprzez spowolniony wzrost poinformują nas, że są niedostatecznie doświetlone. Również „wyciąganie się” pędów do góry w poszukiwaniu światła, niezawiązywanie nowych pąków kwiatowych lub zielenienie kolorowych liści. Są one charakterystyczne dla niektórych gatunków, mogą również sygnalizować o niedoborze światła.
Stanowiska jasne
Stanowisko od strony wschodniej i zachodniej, gdzie słońce wpada do pomieszczenia przez kilka godzin w ciągu w dnia określamy jasnym. W odległości od 1 do 1,5 metra od okna południowego lub południowo-zachodniego, również znajdziemy jasne stanowisko. Będzie ono odpowiednie dla cyklameny perskiej, poinsencji, hipeastrum, sępoli czyli fiołka afrykańskiego, grudnika, figowca, krotona pstrego, jaśmina, falenopsisa czy cymbidium. Jasne miejsca znajdziemy w pomieszczeniach o dużych oknach, jasnych ścianach i podłogach.

Stanowiska półcieniste
Miejsca z częściowym cieniem, to te, do których słońce wpada przez kilka godzin w ciągu dnia, obok okna lub pod oknem, gdzie światło jest rozproszone.Podobne warunki stworzymy w pomieszczeniach z południowym lub południowo-zachodnim naświetleniem w odległości od 1,5 do 2 metrów od okna. Do cienia nadają się kliwie, difenbachie, monstery, szeflery, epipremnum, anturium, trzykrotki.
Stanowiska cieniste
Stanowiska cieniste to pomieszczenia bez dostępu do naturalnego światła, takie jak przedpokój czy klatka schodowa, pokój z małymi oknami czy z oknem na ciemne podwórze. Tak małe nasłonecznienie jest idealne dla draceny, skrzydłokwiatu, bluszczu, filodendrona pnącego. Podobne warunki zapewnimy roślinom również w odległości powyżej 2 metrów od okna południowego lub południowo-zachodniego. Ciemne ściany także sprawiają, że do naszej rośliny dotrze mniej światła.
Stanowiska o zbyt małej ilości światła możemy doświetlić specjalnymi lampami do doświetlania roślin, a stanowiska o wysokim nasłonecznieniu, w razie potrzeby, wystarczy zasłonić. Wymagania roślin doniczkowych nie kończą się tylko na ich zapotrzebowaniu na światło. Ważne jest także czy roślina lubi suche lub wilgotne powietrze, ciepło lub zimno, ale o tym napiszemy innym razem 🙂
Super post. Genialny zbiór informacji w jednym poście ?
Dziękujemy 🙂
Nigdy nie potrafiłam dobrze tego ocenić i choć je kocham to u mnie łatwo nie mają.
Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą w ocenie 🙂
Ja roslinki kupuje dopiero po zapoznaniu sie z tym jakie stanowisko jest dla nich najlepsze. Mam dosc ciemno w domu i wiele kwiatow nie ma szans u nas rosnac.
Zawsze warto się upewnić czy jesteśmy w stanie zapewnić roślinie odpowiednie warunki. Do ciemnego mieszkania nadaje się również Zielistka Sternbergera, Aspidistra i Peperomia.
Ciekawe podejście.