Jakie kwiaty na słoneczny balkon?

dnia

Kolorowy, bogaty w kwiaty i przede wszystkim – przyjemny dla naszego oka. Taki balkon chciałby mieć każdy z nas. Jednymi z podstawowych czynników odpowiadających za wzrost i rozwój roślin balkonowych są odpowiednie naświetlenie, gleba oraz wilgotność. Nie każdy jednak wie, że wybranie kwiatów na słoneczny balkon, nie jest wcale taką prostą sprawą. Wyróżniamy cztery rodzaje nasłonecznienia: północne, południowe, wschodnie i zachodnie. Według tych kryteriów wybieramy rośliny, które lubią silne nasłonecznienie utrzymujące się przez prawie cały dzień, jak i te, które lepiej sprawdzą się na zacienionym balkonie.

Gatunki roślin na słoneczny balkon

Jednymi z najpopularniejszych roślin balkonowych sprawdzających się na mocnym słońcu są pelargonie (Pelargonium), które liczą około 200-250 gatunków. Te niepozorne byliny charakteryzują się kwiatami rosnącymi w wyniesionych wysoko kępkach, zwanych baldachami. Poza atrakcyjnym wyglądem, pelargonie cechują się wytrzymałością na upalne słońce oraz pięknym, różnorodnym ubarwieniem. Najbardziej znane są te, których kwiaty wybieramy na słoneczny balkon – pelargonia pasiasta (Pelargonium × hortorum) oraz pelargonia cytrynowa (Pelargonium crispum). Pielęgnacja tej jakże urokliwej rośliny nie jest niczym skomplikowanym. Wystarczy zapewnić jej dużo słońca, ziemię torfową lub gliniastą oraz podlewanie wczesnym rankiem lub wieczorem. Dodatkowo warto pamiętać o regularnym zasilaniu środkiem przeznaczonym do pelargonii, najlepiej co 2 tygodnie.

kwiaty na słoneczny balkon
Kolorowe surfinie Fot. Emma Gossett Zródło: Unsplash.com

Kolejne rośliny na balkon słoneczny to surfinie (Petunia ×hybrida). Bez wątpienia ich urok polega na tym, że są to kwiaty balkonowe zwisające lubiące słońce. Ich kwiaty przypominają otwarte kielichy, które po dotknięciu palcami pozostawiają uczucie lepkości. Możemy spotkać wiele odmian surfinii, które wyróżniają się kolorami, na przykład ‘Purple’ o ciemnopurpurowych kwiatach, ‘Table White’ mające śnieżnobiałe kielichy, jak również ‘Hot Pink’, których ubarwienie jest mocno różowe. Aby surfinie mogły zdobić nasz balkon pięknymi kwiatami, należy zapewnić im żyzną, piaszczysto-gliniastą glebę o pH lekko kwaśnym (pH 5,5 -6,5), dużo słońca oraz – jak w przypadku pelargonii – codzienne podlewanie.
kwiaty na słoneczny balkon
Pelargonie na słoneczny balkon Zdjęcie: Mak. Źródło: Unspash.com

Mniej znaną, ale równie atrakcyjną rośliną na słoneczny balkon jest bugenwilla (Bougainvillea). W przeciwieństwie do surfinii czy pelargonii, należy do grupy roślin pnących. Wydawać by się mogło, że kwiaty stanowią ich element dekoracyjny. Te niepozorne rośliny na słoneczny balkon mają tak zwane podsadki znajdujące się tuż pod kielichami kwiatów, które przypominają kolorowe liście. Świetnie sprawdzą się jako ozdoba oranżerii. Zarówno jak wcześniej wymienione gatunki, wymaga dużego nasłonecznienia, codziennego podlewania oraz regularnego nawożenia. Z uwagi na to, że bugenwilla jest delikatna, należy osłonić ją od wiatru.
kwiaty balkonowe lubiące słońce
Różowa bugenwilla Fot. Amy Humphries. Źródło: Unsplash.com

Werbena (Verbena), która zajmuje szczególne stanowisko wśród roślin balkonowych, również lubi dużo słońca. Wyróżniamy około 200 gatunków roślin z tego rodzaju, lecz najczęściej wybierana na balkon słoneczny jest werbena ogrodowa (Verbena hybrida). Dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z ogrodnictwem, może do złudzenia przypominać pelargonię. Jednakże, gdy przyjrzymy się bliżej, dostrzeżemy, że te rośliny na słoneczny balkon, mają nieco inny pokrój. Kwiaty werbeny ogrodowej umiejscowione są na wzniesionych, włochatych łodyżkach. W przeciwieństwie do poprzednich kwiatów, zaliczamy ją do roślin jednorocznych, które nie posiadają dużych wymagań co do pielęgnacji. Werbena potrzebuje słońca, regularnego podlewania oraz cyklicznego zasilania odżywką do roślin balkonowych.

Jako kwiaty na słoneczny balkon sprawdzą się złocienie (Leucanthemum). Wyróżniają się pojedynczymi kwiatami, które pojawiają się w lecie. Możemy spotkać złocienie w kolorze białym, lekko żółtym, pomarańczowym lub czerwonym. Ta niepozorna bylina, która także występuje w odmianie jednorocznej, równie dobrze sprawdza się na rabatach. Obfite kwitnienie zapewni złocieniowi gleba o pH lekko kwaśnym (pH 5,5 -6,5), duże nasłonecznienie oraz regularne podlewanie. Rośliny na słoneczny balkon to nie tylko kwieciste byliny, ale również trawy ozdobne, krzewy oraz rośliny sezonowe. Jest cała gama gatunków i odmian, które idealnie sprawdzą się w takich warunkach. Jeżeli szukacie więcej inspiracji lub chcielibyście poradzić się w sprawie urządzania i pielęgnacji balkonu lub tarasu, zapraszamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *