Zielony balkon w bloku mieszkalnym

Kawałek zieleni – aranżacja balkonu

Ci, którzy zdecydowali się na zakup lub wynajem mieszkania w bloku mają znacznie mniej przestrzeni wokół. Przedłużeniem mieszkania – a zarazem – udogodnieniem jest nieduży ogródek lub balkon. Mieszkańcy budynków deweloperskich mogą liczyć na zieleń zamkniętą, jak chociażby patio czy skwer. Jednak to nie to samo, co kawałek prywatności. Balkony mają różne kształty: od niewielkich, mikro balkoników aż po ogromne tarasy. W osiedlach, które powstały w czasach komunizmu oraz latach 90-tych, architektura balkonów była dość prosta – przypominała wąskie prostokąty oraz nieduże kwadraty.
aranżacja balkonu

Ekspozycja bielizny

Zapewne znajdzie się takie grono osób, które jednogłośnie uzna, że balkon służy wyłącznie do rozwieszania bielizny na sznurku czy też suszarce albo jako miejsce do przechowywania na przykład roweru. Owszem, są to pewne plusy posiadania balkonu, lecz taki widok wcale nie zachwyca a sąsiedzi mogą podziwiać chociażby kolekcję naszych majtek. I tutaj pojawia się kolejny argument, dla którego warto przyozdobić swój balkonik. Dobrym rozwiązaniem jest osłona na balkon, dzięki której wszystko to, co mamy na balkonie, nie jest widoczne z ulicy. Nawet wysokie donice z trawami ozdobnymi lub doniczki z pnączem przytwierdzone do balustrady nieco zakamuflują nasze eksponaty.

Podłoga

Balkon i taras urządza się raz na długie lata. Nie warto oszczędzać na deskach lub kafelkach, które niszczeją po niedługim czasie. Deski tarasowe mogą być z tworzywa sztucznego lub drewniane. Wyróżniamy też fakturę desek: gładkie lub ryflowane. Najbardziej wytrzymałe są te z drewna egzotycznego. Jest ono najtwardsze i najbardziej wytrzymałe na różne warunki atmosferyczne. Dobrą alternatywą są również płyty podłogowe, które są łatwe w montażu i wyglądają bardzo atrakcyjnie.

Urok roślin

Rośliny bez wątpienia mają największy wkład w atrakcyjność balkonu. Postawione w wysokich donicach, wiszących koszach lub na stołeczkach, dodają uroku i ożywiają przestrzeń. Trawy pampasowe, miskanty, a nawet hosty wdzięcznie prezentują się na zewnątrz. To one są wdzięczne nam za każdorazowe podlewanie i odżywianie. Swoją radość okazują w formie bujnych kwiatów i zielonych pędów. W zależności od nasłonecznienia i wiatru, dobieramy odpowiednie gatunki roślin doniczkowych. Nie każdy gatunek ma niewielkie wymagania siedliskowe. Niektóre z nich preferują stanowiska tylko słoneczne lub półcieniste. Zaleca się podlewanie wieczorem, ponieważ nie ma ryzyka poparzenia roślin zbyt wysokim nasłonecznieniem. Należy pamiętać, że część roślin nie jest w stanie przezimować na balkonie, dlatego polecam dobór gatunków mrozoodpornych oraz sezonowych.

Meble ogrodowe

Tu z pomocą przychodzą takie sieci sklepów jak IKEA, Obi, Leroy Merlin i Castorama. W zależności od naszych upodobań, możemy wybrać meble drewniane, rattanowe, wiklinowe oraz z tworzyw sztucznych. Nie warto oszczędzać na meblach, które mają posłużyć długie lata, dlatego polecam dobór materiałów wytrzymałych na różne warunki atmosferyczne. Na rynku ogrodniczym dostępne są całe zestawy mebli, które z łatwością możemy skomponować. Funkcjonalność to również jeden z elementów o którym warto pamiętać podczas zakupu mebli na balkon. Producenci oferują nam stoliki i sofy z wewnętrznymi skrzyniami. Do nich możemy schować poduszki i koce. Wisienką na torcie są dekoracje. Świeczniki, lampki, chodniczki, poduszki, kolorowe doniczki czy nawet wazony uprzyjemniają wypoczynek na balkonie. A dla tych, co nie lubią wydawać zbyt dużo pieniędzy, dobrą alternatywą jest hamak. Teraz wystarczy wziąć do ręki książkę i zrelaksować się na wygodnej sofie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *