W świecie sukulentów – grubosz

Grubosz (łac. Crassula), znany także pod nazwą rubasznica, to sukulent występujący w różnych zakątkach świata. Najczęściej uprawiane są gatunki grubosza pochodzące z południowej Afryki. Jak na sukulenta przystało, gromadzi zapasy wody w mięsistych liściach i łodygach. Obecnie znanych jest 209 gatunków grubosza. Tę niepozorną roślinę doniczkową możemy podzielić na poszczególne grupy względem cech charakterystycznych – jednoroczne, krzewy oraz byliny.

Grubosz - sukulent
Źródło: Unsplash.com

Grubosz – charakterystyka

Z uwagi na magazynowanie wody, grubosz świetnie znosi susze i wysokie temperatury. W warunkach domowych możemy posadzić go w doniczce i cieszyć się jego urokiem. Sukulenty nie przepadają za przesadną ilością wody, dlatego lepiej jest podlewać je raz na kilka tygodni niż co kilka dni. Zbyt obfite podlewanie spowoduje gnicie rośliny, która niestety będzie nadawała się już tylko do wyrzucenia. U grubosza w warunkach domowych trudno o zakwitnięcie. Może ono wystąpić w ciągu kilku lat lub wcale, ale to nie oznacza, że z rośliną jest coś nie tak. Jednakże taka jest jego natura. Latem możemy pozwolić sobie na posadzenie grubosza w ogrodzie przydomowym, na stanowisku słonecznym i piaszczystej glebie. Niestety z uwagi na klimat w Polsce, na zimę trzeba przesadzić sukulenta do donicy i trzymać w ogrodzie zimowym lub w domu.

Grubosz - Lovegarden
Źródło: Unsplash.com

Ze względu na okrągłe listki przypominające monety, grubosz drzewiasty (Crassula arborescens) nazywany jest drzewkiem szczęścia, gdyż przyciąga dobrobyt. Swoim wyglądem przypomina drzewko bonsai, z którym często jest mylony. W przeciwieństwie do japońskiego drzewka, jest tańszy i cechuje się inną strukturą liści.

Grubosze pięknie prezentują się w otwartych szklanych naczyniach, tak zwanych terrariach i florariach. Często wykorzystywane są do kompozycji lasów w słoikach. Tworząc taką dekorację, warto zwrócić uwagę na podłoże oraz warstwę drenażową. Dodatkowo możemy łączyć je z innymi sukulentami, na przykład eszewerią lub aloesem. Do tego rodzaju kompozycji, sugerujemy glebę przepuszczalną i piasek dekoracyjny. Dzięki temu sukulenty będą miały odpowiednie warunki wzrostowe oraz pięknie zaprezentują się w zaaranżowanej mini pustyni.

3 komentarze Dodaj własny

  1. Pingback: W świecie sukulentów – opuncja – Lovegarden

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *