Tulipany w ogrodzie przydomowym

Jednym z wiosennych kwiatów cebulowych, którego piękno zachwyca chyba każdego jest tulipan. Może on zdobić nasze rabaty od marca do czerwca. Jego różnorodność sprawia, że każdy ogród obsadzony tulipanami będzie niepowtarzalny. Do wyboru mamy ponad 3 tysiące odmian jednobarwnych i wielobarwnych.

kiedy sadzić tulipany

Kiedy sadzimy tulipany?

Tulipany sadzimy we wrześniu i październiku. Warto poczekać do pierwszych przymrozków. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko wystąpienia szarej pleśni. Zapewnijmy im słoneczne i osłonięte od wiatru miejsce. Głębokość sadzenia cebuli jest zależna od jej wielkości i powinna wynosić jej trzykrotność. Przy sadzeniu tulipanów warto uwzględnić sąsiadujące rośliny, nawet te, których aktualnie nie widać. Pamiętajmy również, że liście tych kwiatów należy zostawić przez kilka tygodni po przekwitnięciu aż zżółkną. W ten sposób cebula zgromadzi wszystkie potrzebne jej składniki odżywcze. Pod koniec czerwca wykopujemy cebule i przechowujemy w suchym i ciemnym miejscu. Pozostawmy tylko te zdrowe i duże a wyrzućmy te ze zgnilizną. Niestety im starsze cebulki tym słabiej kwitną dlatego warto kupować nowe co jakiś czas.

Podział tulipanów – wiele odmian tulipanów

Tulipany dzielimy ze względu na kształt ich kwiatów. Wyróżniamy tulipany wczesne o pojedynczych i symetrycznych kwiatach. Tulipany Darwina charakteryzują się dużymi kielichami w mocnych kolorach. Szpiczaste i długie płatki tulipanów liliokształtnych przypominają tulipany Virdiflora z zielonymi smugami na płatkach. Szerokie kwiaty w kształcie kubków wyróżniają tulipany Triumpha. Delikatnie postrzępione brzegi płatków tulipanów Crispa mogą być mylone z bardziej postrzępionymi tulipanami papuzimi. Tulipany botaniczne Kaufmana rozwijają swoje płatki w pozycji płaskiej.Odmiana tulipanów Greigi mają duże kwiaty oraz szerokie liście z wyraźnym wzorem. Tulipany Fostera o czerwonych kwiatach (mieszańce tej odmiany miewają inne ubarwienie). Tulipany piwoniowe, jak sama nazwa wskazuje, mają płatki przypominające piwonie. Przebarwienia na płatkach (warunkowane wirusem) mogą oznaczać, że mamy w ogrodzie Tulipany Rembrandta. Wyróżniamy również dzikie tulipany,których wygląd jest różnoraki.
Tulipany w ogrodzie - odmiany

Zapach

Większość odmian jest raczej bezwonna. Jest jednak kilka odmian, które pięknie pachną. Ballerina o czerwonych kwiatach, Peach Blossom o dość niskim wzroście jest idealna do kompozycji w donicach, Verona o cytrynowym aromacie i kwiaty przypominające piwonie. Ta ostatnia odmiana tulipanów wspaniale nadaje się na kwiat cięty.

Dekoracje florystyczne z tulipanów

Tulipany z racji swojej trwałości są idealne do kompozycji florystycznych. W bukietach ślubnych czy dekoracjach weselnych mogą być z powodzeniem łączone z innymi kwiatami i zielenią. Polecamy je szczególnie do wiosennych aranżacji ślubnych i domowych. Na parapecie jako dekorację możemy je uprawiać hydroponicznie, zwłaszcza niższe odmiany.

jak sadzić tulipany

Ciekawostki o tulipnach

Tulipany potrafią zachorować na niezwykle urodziwego wirusa. Każdy, kto uprawia te kwiaty w swoim ogrodzie czy na balkonie zaobserwował ją pewnie przynajmniej jeden raz. Kolorowe smugi na odmianach, które dotychczas były jednobarwne to oznaka pstrości tulipana. Zazwyczaj wirus ujawnia się w drugim roku uprawy. Zarażona roślina ma spowolniony wzrost i z czasem zamiera dlatego powinniśmy ją usunąć z naszego ogrodu. W XVII wieku uważano takie kwiaty za niezwykle cenne. Za jedną cebulę takiego tulipana można było kupić kamienicę w Amsterdamie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *