Projektowanie ogrodu – od czego zacząć?

Ogród to miejsce wypoczynku, relaksu, ale również prac pielęgnacyjnych i zabawy. Przestrzeń wokół domu stanowi nasz najbliższy kontakt z naturą, którą mamy na własność. Roślinność, która otacza nas dookoła będzie nam towarzyszyć przez dziesiątki lat, dlatego ważne jest odpowiednie jej zaplanowanie.

Szkic ogrodu

Jeżeli masz w domu kartkę i ołówek, to jest to pierwszy krok, aby opracować strategię działania. Narysuj schemat działki z uwzględnieniem wszystkich budynków, roślin i możliwych rur biegnących płytko pod ziemią. To bardzo ważne w przypadku, gdy będziemy chcieli posadzić dorodne drzewo. Rośliny muszą czuć komfort przestrzeni nie tylko nad ziemią, ale również i pod nią. Ta informacja także jest ważna w przypadku, gdy będziemy chcieli użyć maszyn do wykopania misy lub szpadla. Dzięki temu nie naruszymy żadnych przyłączy podziemnych. Warto przy okazji oszacować swój budżet, jaki chcemy przeznaczyć na metamorfozę ogrodu. Materiały oraz wynajem maszyn mogą okazać się być bardzo kosztowne.

Projektowanie ogrodu
Źródło: Unsplash.com

Przeznaczenie ogrodu

Drugim ważnym krokiem będzie zastanowienie się nad przeznaczeniem ogrodu. Warto zaznaczyć, że ogród, jest przedłużeniem domu, w którym mieszkamy. Styl zabudowy to główny wyznacznik koncepcji planowanej przestrzeni wokół domu. Elementy małej architektury powinny wpisywać się w główne założenie całego obiektu, jakim jest nasza działka. Zwróć uwagę na detale oraz kolorystykę, która podpowie Ci, czy lepiej postawić na styl nowoczesny lub sielski ogródek.

Podział na strefy

Kolejnym ważnym elementem będzie wyznaczenie stref. Jeżeli działka jest mała, wystarczy skupić się na części od strony bramy, czyli reprezentacyjnej i kącika do wypoczynku. W większym ogrodzie możemy puścić wodze fantazji i wyznaczyć odpowiednie funkcje. Dla miłośników miodu proponuję łąkę kwietną, która zwabi pszczoły do zapylania kwiatów. Przy rozmieszczaniu stref weź pod uwagę swoje dzieci i zwierzęta, które również będą spędzały wolny czas na świeżym powietrzu.

Ścieżki i ukształtowanie terenu

Następnie na rysunek nanieś planowane ścieżki, ukształtowanie terenu, zbiorniki wodne oraz meble ogrodowe. Liczy się każdy zaplanowany pagórek i murek. Pamiętaj, że każdy chodnik musi mieć swoje przeznaczenie, czyli prowadzić z punktu A do punktu B. Ważne jest, aby wszystkie możliwe trasy zostały dobrze przemyślane. Źle wyznaczone ścieżki to główny powód niszczenia traw spowodowanych deptaniem.

Schody w ogrodzie
Źródło: Unsplash.com

Roślinność

Kolejnym krokiem jest klasyfikacja roślinności istniejącej. Zły stan wcześniej posadzonych drzew i krzewów może przyczynić się do zwiększenia miejsca na nowe nasadzenia. Warto zwrócić uwagę na miejsca atrakcyjne i te szpecące. Nie bój się odkryć ciekawych zakamarków i uwydatnić atuty swojej działki i okolicy. Elementy nieatrakcyjne zasłoń bujną zielenią, na przykład dorodnym krzewem. Zdrowe i wiekowe drzewa to cenny skarb natury, który warto na działce zachować. Są niezastąpionym źródłem cienia i osłoną przed wiatrem. To również dom dla małych zwierząt takich jak ptaki czy wiewiórki. Kto wie, czy Twoje dzieci również nie zamarzą o domku na drzewie lub huśtawce?

Projektowanie ogrodu
Źródło: Unsplash.com

Planowanie nasadzeń

Po wyselekcjonowaniu istniejącego materiału roślinnego, należy wybrać te gatunki, które planujemy umieścić w naszym ogrodzie. Pod lupę trzeba wziąć każdy interesujący nas gatunek. Warto wybierać te rośliny, które są charakterystyczne dla danego klimatu, jak również ich wymagania pielęgnacyjne. To ułatwi poszukiwanie roślin w sklepie ogrodniczym i szkółce. Rzadko spotykane gatunki mogą nie przetrwać zimy w naszym klimacie, dlatego też nie zaszkodzi zasięgnąć rady szkółkarza. Każda z roślin posiada inne wymagania glebowe i klimatyczne, od których zależy ich ułożenie względem słońca, wiatru oraz sąsiadowania z innymi roślinami. Jeżeli nie masz czasu dbać o ogród, zwróć uwagę na te gatunki roślin, które są mało wymagające. Delikatne krzewinki oraz drobne rośliny zielne źle zniosą przydeptywanie przy krawędziach ścieżek. Dobierając gatunki należy uwzględnić średnicę wieku dojrzałego drzew i krzewów. Kolorystyka kwiatów i liści to piękny akcent, który warto uwzględnić w ogrodzie. Rośliny to także cenne źródło witamin, ale występują też gatunki trujące. Jeżeli jesteś rodzicem lub właścicielem zwierząt, zwróć uwagę na te rośliny, które mają niejadalne owoce, ponieważ można się zakrztusić lub otruć.
Podstawy masz już za sobą, tak więc szpadel w dłoń i do dzieła! 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *