Narzędzia do pielęgnacji ogrodu

Dobrze dobrane narzędzia ogrodowe to jeden z kluczowych elementów zachowania pięknego i zadbanego ogrodu. To dzięki nim systematyczne prace w ogrodzie są łatwiejsze i bardziej owocne. Podczas zakupu sprzętu warto zwrócić uwagę na jego jakość oraz poręczność. Poniżej przedstawiam kilka niezbędnych atrybutów ogrodnika.

Szpadel

Każdy wie jak wygląda, ale niewielu potrafi się nim odpowiednio posługiwać. Służy on do kopania i przenoszenia ziemi. Dzięki niemu łatwiej tworzy się nasypy. Łopatę wbijamy w ziemię trzymając stopę na krawędzi i  trzymając dłonie na uchwycie, wykopujemy ziemię. Dobry szpadel to podstawa, dlatego warto zaopatrzyć się taki, który posłuży nam przez długie lata.

System nawadniający

Może to być wąż ogrodowy, konewka lub drenaż. Ważne, aby rośliny były odpowiednio nawodnione. Wężem lub poprzez drenaż znacznie łatwiej jest podlać wszystkie rośliny w dużym ogrodzie.

Taczka

Znacznie ułatwia transport kamieni, gleby, roślin a nawet liści w ogrodzie. Ma dość pojemną misę, dzięki której możemy załadować dużą ilość potrzebnego materiału. Do lekkich materiałów wystarczy ta wykonana z aluminium, zaś cięższych – bardziej praktyczna będzie metalowa.

Piła ogrodowa

Nazywana również listwą, to bardzo długie wąskie ostrze z uchwytem. Na rynku dostępne są piły ręczne i mechaniczne. Służą one do formowania i przycinania krzewów oraz konarów drzew w ogrodach oraz parkach.

Sekator

Ten niewielki sprzęt ogrodniczy, przypominający nożyce o lekko zagiętych ostrzach. Jest to najważniejszy niezbędnik prawdziwego ogrodnika. Sekator, choć wygląda dość niepozornie, ułatwia przycinanie gałązek podczas cięć pielęgnacyjnych. Do przycinania gałęzi drzew lepiej sprawdzi się większy sekator lub piła. Ważnymi cechami dobrego sekatora są solidne wykonanie oraz możliwość ostrzenia.

Kosiarka

Przy zakupie kosiarki warto zwrócić uwagę na wielkość zbiornika na trawę, wydajność oraz moc. Mamy do wyboru kilka rodzajów kosiarek: ręczne, akumulatorowe, hybrydowe, sieciowe oraz spalinowe. Te pierwsze, w przeciwieństwie do pozostałych, nie mają silnika. Taką kosiarkę należy wprawić w ruch, aby ostrza w bębnie tnącym wprawić w ruch. Taki sprzęt niewiele kosztuje, lecz sprawdzi się wyłącznie na małych powierzchniach. Kosiarka akumulatorowa zaś napędzana jest przez akumulator, który należy co jakiś czas wymieniać. Jeżeli takowy sprzęt się rozładuje, alternatywą jest kosiarka hybrydowa, którą w przypadku rozładowania, można podłączyć do zasilania, tak samo jak kosiarkę sieciową. Ostatni rodzaj kosiarki to spalinowa. Jak sama nazwa wskazuje, wyposażone są w silnik 4-suwowy. Niestety nie jest to rozwiązanie ekologiczne, ale w przeciwieństwie do sprzętu wymagającego sieci, kosiarka spalinowa potrzebuje paliwa. Gdy jesteśmy w posiadaniu bardzo rozległego terenu, na pomoc przychodzi kosiarka traktorowa. Często wykorzystuje się ją w zieleni miejskiej i dużych połaciach terenu jak na przykład powyżej 1500 m kw. Taki sprzęt jest na tyle wygodny, że wystarczy zasiąść za kółkiem takiego traktorka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *