Las w słoiku – mini ogród zamknięty w szkle

Lasy w sloiku - Lovegarden
Lasy w słoiku – Lovegarden

Jak zrobić las w słoiku?

Lasy w słoiku stały się hitem w ostatnim czasie. Powstaje coraz więcej firm, które tworzą własne kompozycje roślin doniczkowych zamkniętych w szkle. O ile mały las w słoiku kosztuje kilkadziesiąt złotych, o tyle większy może zaskoczyć ceną kilkuset złotych. Jeżeli pragniesz przyozdobić swoje mieszkanie takim właśnie lasem, możesz wykonać go samodzielnie w domu. Poniżej kilka informacji dzięki którym dowiesz się jak zrobić las w słoiku w domowych warunkach.

Od czego zacząć?

Rozejrzyj się po mieszkaniu i zaplanuj, w którym miejscu chcesz postawić taką dekorację oraz czy jest odpowiednio naświetlone. To ważne, ponieważ rośliny zamknięte w szkle potrzebują mieć stały dostęp do światła słonecznego. Następnie zdecyduj czy chcesz stworzyć duży albo mały mikroklimat. Duży słój z korkiem to wydatek rzędu nawet około 100 zł lub więcej. Na początek polecamy wybrać mniejszy, aby nabrać wprawy. Ale jak go zrobić?

Jakie wybrać rośliny do lasu w słoiku?

Pierwsza roślina jaka przychodzi nam na myśl to mech leśny, który należy zdobyć z legalnego źródła. Mech jest pod ścisłą ochroną, więc samowolne zerwanie go z lasu grozi karą grzywny. Kolejnym trafnym wyborem będzie paproć, która świetnie się sprawdzi jako roślina na las w słoiku, zarówno w otwartym jak i zamkniętym szkle. Również dobrze poradzą sobie bluszcz i fitonia, które są mało wymagającymi roślinami. Dla fanów roślinek w stylu palmy polecamy chamaedorę, która nie tylko ładnie wygląda, ale również szybko rośnie.

Tworzenie lasów w słoikach, warsztaty - Lovegarden
Warsztaty z Lovegarden – Fot. Natalia Poniatowska

Las w słoiku krok po kroku

Krok 1: Przygotowujemy podłoże. Potrzebny jest keramzyt bądź inna podsypka tworząca warstwę drenażową. Na keramzyt wysypujemy węgiel aktywny, dzięki któremu unikniemy rozwoju bakterii i grzybów w lesie w słoiku. Następnie wysypujemy piasek i glebę. Polecamy uniwersalną, ponieważ jest bardzo tania i łatwo dostępna.

Krok 2: Przed zasadzeniem rośliny, musimy rozplanować ułożenie całej kompozycji. Las w słoiku, jeżeli wybierzemy do niego wcześniej wspomniane rośliny, na długo będzie zachwycał nas swoją świeżością i atrakcyjnością.

Krok 3: Po umieszczeniu roślin w ziemi, zasypujemy ubytki. Na koniec możemy dodać wokół mech lub grys i kamienie ozdobne, jako dodatkowe elementy dekoracyjne.

Krok 4: Przedostatnim etapem jest odpowiednie nawodnienie. Podlewamy roślinę przy samym korzeniu zerkając na dno słoja czy aby na pewno drenaż jest odpowiednio nawilżony.

Krok 5: Na koniec zatykamy korkiem i stawiamy w oświetlonym miejscu, ale nie na bezpośrednim słońcu. Szkło działa jak soczewka i nagrzewa się pod wpływem promieni słonecznych. Dzięki szczelnemu zabezpieczeniu i przyzwyczajaniu roślin do odcięcia dopływu tlenu, wytwarza się samodzielny zamknięty obieg wody, dzięki któremu las w słoiku stanie się samowystarczalny i nie będzie wymagał częstego podlewania. Możemy również pozostawić otwarty słoik i regularnie go podlewać.

Jak pielęgnować las w słoiku? Jak często podlewać?

W zależności czy jest to las otwarty lub zamknięty, mamy inne techniki dbałości o jego trwałość. W przypadku zamkniętego słoika, podlewamy na samym początku, a następnie cyklicznie wietrzymy go średnio raz w tygodniu, gdy ujrzymy krople z pary wodnej na ściankach słoika. Wietrzenie powinno trwać około 3-5 godzin. Następnie zamykamy i z biegiem czasu coraz rzadziej powtarzamy tę czynność do momentu aż słoik przestanie parować i będziemy mogli go trwale zamknąć. W przypadku otwartego słoika jest to regularne podlewanie, średnio 1 raz w tygodniu bezpośrednio pod roślinami. Mech możemy zraszać. Rośliny, które wychodzą poza słoik możemy przycinać lub przesadzać.

Pielęgnacja lasu nie jest mocno wymagająca ale różni się od pielęgnacji klasycznych roślin doniczkowych. Pamiętajmy, że lasu w słoiku nie możemy pozostawić „samego sobie”.

Dlaczego warto umieszczać rośliny w szkle?

Od wieków uważa się, że rośliny mają kojący wpływ na człowieka. Kolor zielony uspokaja, a co za tym idzie – wspomaga leczenie depresji i zmniejsza napięcie wywołane stresem. Lekarze zalecają częste zerkanie w przyrodę, aby zniwelować przemęczenie soczewek oczu. Rośliny to także piękny element ozdobny, który ociepla wystrój wnętrza i daje poczucie bezpieczeństwa.

Zrobienie własnego lasu w słoiku wymaga planu i trochę pracy, natomiast efekt powinien wynagrodzić nasze trudy 🙂

Po więcej informacji zapraszamy na nasze warsztaty z tworzenia lasów w słoiku.

6 komentarzy Dodaj własny

 1. Nimfia pisze:

  Ale super. Też chciałabym coś takiego zrobić. Dzięki za wskazówki : )

  1. urzadzamogrod@gmail.com pisze:

   Gdybyś potrzebowała pomocy – pisz śmiało 😉

 2. better_organized pisze:

  Widziałem takie coś u kolegi, genialnie to wygląda… Ile zrobienie takiego lasku trwa?

  1. urzadzamogrod@gmail.com pisze:

   Są bardzo efektowne. Wykonanie zajmuje około pół godziny do godziny, w zależności jak dużo roslin chcemy tam umieścić 🙂

 3. spec pisze:

  Sukulenty z mchem? W zamkniętym słoju? Przegniją raz dwa.

  1. kontakt.lovegarden@gmail.com pisze:

   Nie łączymy sukulentów z mchem. Polecamy do tego otoczaki lub piasek ozdobny 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *