Łąka kwietna w ogrodzie rajem dla pszczół

Nie od dziś wiadomo, że pszczoły są bardzo pożyteczne. To dzięki zapylaniu przez nie kwiatów, mamy dostęp do szerokiej gamy owoców, warzyw oraz słodkiego miodu.

Nasze ukochane pszczoły cechują się ubarwieniem w postaci naprzemiennych żółtych i czarnych prążków, czasami mogą bardziej wpadać w brąz, oraz tzw. puszystym kapturkiem. Niestety często mylimy je z szerszeniami, które stanowią dla nich zagrożenie.

Kolejnym śmiertelnym wrogiem pszczół, który przyczynia się do ich wymierania są pestycydy. Kilka lat temu pszczoły zaczęły masowo wymierać na terenie USA i Europy Zachodniej. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w krajach wysoce uprzemysłowionych, zanikają łąki, sady, lasy oraz inne tereny zielone, które podtrzymują odpowiednią liczbę gatunkową pszczół. W czasach, gdy coraz częściej budujemy wieżowce oraz bloki mieszkalne, pszczoły desperacko szukają nowych terenów zielonych. Na szczęście problematyka wymierania tych jakże pożytecznych owadów została mocno nagłośniona i dzięki temu coraz więcej ludzi decyduje się na tworzenie własnych pasiek, tudzież sadzenie oraz wysiew roślin pożytecznych.

Miododajne gatunki roślin ogrodowych

Spośród wielu miododajnych roślin zielnych, możemy rozpoznać te, które są nam dobrze znane. Znajdziemy tu takie gatunki jak: lucerna, dziurawiec zwyczajny, kocimiętka właściwa, koniczyna biała, goździk brodaty, rzepak a nawet szałwia zwyczajna. To one zwabiają nasze pracowite pszczoły, które zapylają rośliny i przenoszą materiał niezbędny do stworzenia przepysznego miodu. Co więcej, pszczoły również żywią się swoimi zbiorami, czyli pyłkiem, nektarem oraz spadzią. Ponadto, pomagają roślinom w przetrwaniu. Pyłek, który zbierają z kielichów rozpylają w trakcie transportu do ula.

Poza wyżej wymienionymi gatunkami, nie powinno zabraknąć czyśćca pospolitego, miodunki, mikołajka płaskolistnego oraz popłochu pospolitego. W swojej łące kwietnej uwzględniajmy te gatunki roślin, które są dla pszczół najbardziej atrakcyjne.

Łąka kwietna rajem dla pszczół - Lovegarden
Źródło: Unsplash.com

Jak stworzyć własną łąkę kwietną w ogrodzie?

Aby stworzyć kwiatowy raj dla pszczół w ogrodzie, wystarczy, że wydzielimy teren do niego przeznaczony i wykonamy kilka prostych zabiegów. Następnie przekopujemy go, tym samym pozbywając się niepotrzebnych gałęzi, kamieni i chwastów. Tuż po oczyszczeniu gleby, bierzemy się za oranie. Ziemia musi być odpowiednio spulchniona i świeża. Dodatkowo, pamiętajmy że łąka kwietna wymaga odpowiedniej pielęgnacji, dlatego warto wybrać miejsce, które będziemy stałe monitorować i nawadniać.

Po tym musimy odczekać aż na przekopanym terenie pojawią się nowe chwasty, które skutecznie usuwamy. Dobrą metodą, która poprawi przepuszczalność i jakości gleby, jest dodanie uniwersalnej ziemi ogrodniczej oraz wymieszanie jej z piaskiem i gliną. Po rozgrabieniu mieszanki w miejscu przeznaczonym na łąkę kwietną, możemy zabrać się za wysiew nasion. W czasie suszy musimy pamiętać, aby odpowiednio nawodnić nasze rośliny. Zalecamy wysiew w ogrodzie wczesną wiosną lub późną jesienią.

Kwiat zapylany przez pszczołę - Lovegarden
Źródło: Unsplash.com

Pszczoły to bardzo zdyscyplinowane i inteligentne owady. W swoich ulach tworzą sieć społeczną, którą świetnie zarządzają. Charakterystyczne plastry w kształcie sześciokątów są precyzyjnie wykonane. Można powiedzieć, że te maleńkie owady to architekci najlepsi w swoim fachu. Motyw pszczelich heksagonów stał się bardzo powszechny oraz inspirujący w świecie designu. Doceniajmy te malutkie stworzonka, bo bez nich nie mamy szans na przetrwanie.

Miód pszczzeli - Lovegarden
Źródło: Unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *