Jesienne porządki w ogrodzie

Jesień to dość specyficzna pora roku. Czasem jest ciepło, a czasem chłodniej, ale natura daje znak, że pora udać się w sen zimowy. Rośliny jednoroczne i dwuletnie powoli usychają, a drzewa i krzewy kończą owocowanie. Jesień bez wątpienia jest urokliwa. Kolorowe liście i dynie często stają się ozdobą mieszkań i ogrodów ze względu na walory estetyczne. Jednakże jesień to również czas prac w ogrodzie. Trzeba przygotować się na nadejście zimy i zrobić porządki.

Źródło: Unsplash.com

Grabienie liści

Żmudna i – wydawać by się mogło – bezowocna praca. Liście co rusz pojawiają się w ogrodzie z każdym podmuchem wiatru. Warto pamiętać o systematycznym grabieniu liści grabiami lub dmuchawą. W ten sposób unikniemy dodatkowej pracy na wiosnę, gdy będzie trzeba sprzątnąć zgniłe, poszarzałe liście, które mogą być skupiskiem chorób, a w efekcie nasz trawnik może wyglądać nieestetycznie. Zdrowe, wysuszone liście możemy dodać do kompostownika lub z najładniejszych stworzyć ozdoby.

Cięcia pielęgnacyjne

Takie zabiegi wykonuje się dla drzew i krzewów, u których zauważamy zmiany chorobowe. Taki zabieg również ma na celu pobudzenie roślin do kwitnięcia w ogrodzie. Z tego samego powodu przyciąć krzewy od razu po przesadzeniu.

Sadzenie drzew i krzewów

Mówi się, że idealną porą sadzenia jest właśnie jesień, a to dlatego, że roślinom nie zagraża susza. Warto pamiętać, aby sadzić drzewa i krzewy w ogrodzie jeszcze przed przymrozkami. Ziemia wtedy nie jest zmarznięta i rośliny mogą się ukorzenić.

Źródło: Unsplash.com

Sadzenie roślin cebulowych

Jesień to idealna pora, aby posadzić rośliny cebulowe w ogrodzie. W ten sposób cebulki przezimują w odpowiednich dla nich warunkach, by wiosną, z przypływem słońca i ciepła, mogły wykiełkować i raczyć nas swoimi pięknymi kwiatami.

Nawożenie roślin

Spowolniony cykl życia roślin nie może być zakłócony, dlatego jesienią stosuje się nawozy bogate w fosfor i potas. Azot, który stymuluje wzrost zostawiamy na wiosnę i lato. Jeżeli mamy nawóz naturalny lub kompost, śmiało możemy zasilić tym rośliny w ogrodzie. Dzięki temu gleba lepiej utrzymuje wodę.

Źródło: Unsplash.com

Koszenie

Zaleca się koszenie trawnika, gdy jeszcze nie ma przymrozków, najpóźniej do końca października. Nie należy przycinać trawnika zbyt krótko, aby nie przemarzł, ani zbyt długo, ponieważ może to spowodować jego gnicie. Jeżeli spóźniliśmy się z koszenie trawnika, niestety trzeba będzie poczekać aż do wiosny.

13 komentarzy Dodaj własny

 1. Emi pisze:

  mnie też czekają poządki 🙁

  1. kontakt.lovegarden@gmail.com pisze:

   Niestety to wymaga wiele czasu i poświęcenia, ale w zamian rośliny odwdzięczą się na wiosnę 🙂

   1. Emi pisze:

    Nie mam niestety ręki do żywych roślin

 2. Vai Bewitched pisze:

  Krótko i na temat sprecyzowane w poście sposoby na jesienne porządki. Ja ogrodu póki co nie posiadam, ale moi rodzice – owszem.

  1. kontakt.lovegarden@gmail.com pisze:

   Super, służymy radą i pomocą. Bardzo dziękujemy za komentarz 🙂

 3. wkropek pisze:

  Zgadzam się, że jesień na w sobie dużo uroku 🙂 Trochę szkoda, że już nie można cieszyć się widokiem pięknych kwiatów.

  1. kontakt.lovegarden@gmail.com pisze:

   Wić się niesie, że przez wysoką temperaturę kwitną róże 🙂

 4. Gdybym miała swój wymarzony ogród to z całą pewnością skorzystałbym z informacji w poście 🙂

  1. kontakt.lovegarden@gmail.com pisze:

   Zawsze można mieć też ogród w szkle 🙂 W razie gdybyś dorobiła się własnego ogrodu, służymy pomocą 🙂

 5. Marta Gackowska pisze:

  Od 2 lat mieszkam w mieście i na szczęście jesienne porządki mnie nie dotyczą :)!

  1. kontakt.lovegarden@gmail.com pisze:

   Jednak pod tym względem mieszkanie w mieście ma swoje plusy 🙂

 6. DeVi pisze:

  Jako dziecko grabiłam przed wejściem razem z innymi mieszkańcami. Wspominam to do dzisiaj 🙂 Super sprawa!

  1. kontakt.lovegarden@gmail.com pisze:

   Grabienie jest dość żmudne, ale na przykład wśród liści w parku można znaleźć… pieniądze 🙂 fani tarzania się w stertach liści potrafią gubić monety

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *