Gość weselny – mikołajek płaskolistny

Kwiat, który można uznać za wielbiciela stanowisk słonecznych, o ciekawym zabarwieniu i wyglądzie. Głęboko niebieski kolor oraz cienkie spiczaste płatki kielicha, to jego charakterystyczne cechy wyglądu. Choć ta roślina ozdobna nie jest wymagająca w uprawie, pragniemy poświęcić jej szczególną uwagę. Przed Wami mikołajek płaskolistny (Eryngium planum).

mikołajek płaskolistny
Źródło: gardenersworld.com

Mikołajek jest byliną należącą do rodziny selerowatych. W Polsce występuje dość rzadko, a jego naturalnym środowiskiem są rejony Kaukazu, Kazachstanu, Chin, Zachodniej Syberii oraz Europy Południowej i Środkowej. Mikołajka płaskolistnego warto zasadzić w ogrodzie przydomowym, gdyż jest to roślina miododajna. Kuliste kwiatostany z kolczastymi podsadkami stanowią jego główny element dekoracyjny. Nadaje się na kwiat cięty i do kompozycji z suszu.

Z racji tego, że ma dość drobne kwiaty, w aranżacji wśród roślin wielkokwiatowych, może być prawie niedostrzegalny. Tworząc bukiet ślubny lub inną kompozycję florystyczną, możemy użyć mikołajka jako element ozdobny lub połączyć z innymi drobnymi kwiatami. Przez swój „ostowy” wygląd idealnie wpisuje się w klimat ślubów i wesel w boho, rustykalny oraz sielskim.

Bukiet Panny Młodej z mikołajkiem płaskolistnym

Mikołajek płaskolistny wyśmienicie sprawdzi się w bukietach naturalnych. W połączeniu z bielą frezji, polnych kwiatów oraz ostróżką, eukaliptusem drobnolistnym i asparagusem tworzy lekki, ale elegancki bukiet ślubny. Według nas najlepiej sprawdzi się on właśnie w zestawieniu z bielą, zielenią i innymi odcieniami niebieskiego. W bukiecie Panny Młodej w stylu boho, możemy uwydatnić jego atrakcyjny wygląd oraz podkreślić naturalność.

Kiedy połączymy go z kolorem żółtym czy czerwonym otrzymamy bardzo kontrastowy bukiet. Tworząc kompozycję florystyczną z wykorzystaniem delikatnie różowych akcentów, powstanie stonowany bukiet, zaś w połączeniu z mocnym pigmentem różu i purpury, otrzymamy żywą wiązankę ślubną.
Bukiety ślubne Warszawa – w naszej pracowni florystycznej tworzymy bukiety również z wykorzystaniem mikołajka płaskolistnego.

kwiaty mikołajka płaskolistnego
Źródło: Unsplash.com

Wianki, butonierki…

Mikołajka płaskolistnego można wspaniale wyeksponować w drobnych ozdobach florystycznych, takich jak butonierka ślubna czy ozdoba do włosów. Dzięki temu jego niepozorna w bukiecie główka nabierze rozmiarów i znaczenia. Jest rośliną wytrzymałą – przetrwa dłuższy czas bez wody i w dalszym ciągu będzie się pięknie prezentować. Można go również wykorzystać w wiankach, które noszone na głowie są narażone na słońce i wysokie temperatury.

Wykorzystanie mikołajka na sali weselnej

Nasz mikołajek sprawdzi się w drobnych bukietach i wazonach. Zestawiając go w pojedynczych wazonikach na tle świec, stworzymy dekorację ślubną w stylu boho. Z uwagi na pozbawioną liści łodygę, najlepiej prezentuje się w otoczeniu innych roślin. Biorąc pod uwagę fakt, że w naturze nie występuje zbyt wiele gatunków roślin o niebieskich kwiatach, mikołajek płaskolistny może stanowić ciekawy akcent kolorystyczny kompozycji ślubnych. Jego wytrzymałość oraz ciekawy wygląd sprawia, że powinien być częstszym gościem weselnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *