Gość weselny – mikołajek płaskolistny

Kwiat, który można uznać za wielbiciela stanowisk słonecznych, o ciekawym zabarwieniu i wyglądzie. Głęboko niebieski kolor oraz cienkie spiczaste płatki kielicha, to jego charakterystyczne cechy wyglądu. Choć ta roślina ozdobna nie jest wymagająca w uprawie, pragniemy poświęcić jej szczególną uwagę. Przed Wami mikołajek płaskolistny (Eryngium planum).

mikołajek płaskolistny
Źródło: gardenersworld.com

Mikołajek jest byliną należącą do rodziny selerowatych. W Polsce występuje dość rzadko, a jego naturalnym środowiskiem są rejony Kaukazu, Kazachstanu, Chin, Zachodniej Syberii oraz Europy Południowej i Środkowej. Mikołajka płaskolistnego warto zasadzić w ogrodzie przydomowym, gdyż jest to roślina miododajna. Kuliste kwiatostany z kolczastymi podsadkami stanowią jego główny element dekoracyjny. Nadaje się na kwiat cięty i do kompozycji z suszu.

Z racji tego, że ma dość drobne kwiaty, w aranżacji wśród roślin wielkokwiatowych, może być prawie niedostrzegalny. Tworząc bukiet ślubny lub inną kompozycję florystyczną, możemy użyć mikołajka jako element ozdobny lub połączyć z innymi drobnymi kwiatami. Przez swój „ostowy” wygląd idealnie wpisuje się w klimat ślubów i wesel w boho, rustykalny oraz sielskim.

Bukiet Panny Młodej z mikołajkiem płaskolistnym

Mikołajek płaskolistny wyśmienicie sprawdzi się w bukietach naturalnych. W połączeniu z bielą frezji, polnych kwiatów oraz ostróżką, eukaliptusem drobnolistnym i asparagusem tworzy lekki, ale elegancki bukiet ślubny. Według nas najlepiej sprawdzi się on właśnie w zestawieniu z bielą, zielenią i innymi odcieniami niebieskiego. W bukiecie Panny Młodej w stylu boho, możemy uwydatnić jego atrakcyjny wygląd oraz podkreślić naturalność.

Kiedy połączymy go z kolorem żółtym czy czerwonym otrzymamy bardzo kontrastowy bukiet. Tworząc kompozycję florystyczną z wykorzystaniem delikatnie różowych akcentów, powstanie stonowany bukiet, zaś w połączeniu z mocnym pigmentem różu i purpury, otrzymamy żywą wiązankę ślubną.
Bukiety ślubne Warszawa – w naszej pracowni florystycznej tworzymy bukiety również z wykorzystaniem mikołajka płaskolistnego.

kwiaty mikołajka płaskolistnego
Źródło: Unsplash.com

Wianki, butonierki…

Mikołajka płaskolistnego można wspaniale wyeksponować w drobnych ozdobach florystycznych, takich jak butonierka ślubna czy ozdoba do włosów. Dzięki temu jego niepozorna w bukiecie główka nabierze rozmiarów i znaczenia. Jest rośliną wytrzymałą – przetrwa dłuższy czas bez wody i w dalszym ciągu będzie się pięknie prezentować. Można go również wykorzystać w wiankach, które noszone na głowie są narażone na słońce i wysokie temperatury.

Wykorzystanie mikołajka na sali weselnej

Nasz mikołajek sprawdzi się w drobnych bukietach i wazonach. Zestawiając go w pojedynczych wazonikach na tle świec, stworzymy dekorację ślubną w stylu boho. Z uwagi na pozbawioną liści łodygę, najlepiej prezentuje się w otoczeniu innych roślin. Biorąc pod uwagę fakt, że w naturze nie występuje zbyt wiele gatunków roślin o niebieskich kwiatach, mikołajek płaskolistny może stanowić ciekawy akcent kolorystyczny kompozycji ślubnych. Jego wytrzymałość oraz ciekawy wygląd sprawia, że powinien być częstszym gościem weselnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *