Co z tymi liśćmi w ogrodzie?

Październik i listopad to miesiące, w których ogrody zasypywane są listowiem. Jest to cykliczny proces przechodzenia drzew w stan spoczynku. Jeżeli my albo sąsiad mamy w ogrodzie drzewo to z pewnością każdego roku zagrabiamy opadłe liście i zastanawiamy się co z nimi zrobić. Podpowiadamy Wam kilka zastosowań.

Źródło: https://unsplash.com/

Ziemia liściowa

Ziemia liściowa jest prosta do zrobienia, ale będziemy musieli poczekać na możliwość jej użycia, nawet do 12 miesięcy. Mokre liście zbieramy do worków foliowych, zawiązujemy i robimy kilka otworów, przez które odpłynie nadmiar wody i dzięki temu powietrze dostanie się do środa. Worek odstawiamy w miejsce, w których nie będzie nam przeszkadzał przez najbliższy rok. W momencie kiedy pojedyncze liście zaczną się rozkładać, możemy wykorzystać ziemię do użyźnienia naszej gleby w ogrodzie. Rośliny doniczkowe w naszych domach również możemy posadzić w powstałej ziemi liściowej, ale musi mieć ona zdecydowanie drobniejszą strukturę i warto by było ją przesiać przed użyciem. Najszybciej rozkładają się liście dębu, grabu i buku. Liście klonu jawor i kasztanowca powinniśmy rozdrobnić przed włożeniem do worka.

Kompost

Liście możemy dodać również do kompostownika razem z pozostałymi jego składnikami. Każdą pryzmę polejmy wodą, jeśli liście są zbyt suche. Kompostowanie liści, zwłaszcza drzew owocowych, pomaga zwalczyć rozprzestrzenianie się chorób grzybowych w ogrodzie. Jeżeli wygrabimy i dodamy do kompostu liście jesienią na wiosnę będzie znacznie mniej zarodników chorób grzybowych zakażających inne rośliny.

Okrywanie roślin

Liście to najtańszy i zapewne najbardziej dostępny materiał do okrywania roślin na zimę. Warto sprawdzać okrywę z liści co jakiś czas i ją uzupełniać, gdyż wiatr może ją zniszczyć. Upewnijmy się także czy nasze liście są zdrowe aby nie przenosić różnego rodzaju chorób na nasze rośliny ogrodowe.

Dla jeży

Jeż w jesiennych liściach
Źródło: Unsplash.com
Fot. Piotr Łaskawki

Warto zostawić stertę liści i gałęzi w ogrodzie dla jeży. Dziki kawałek terenu będzie dla niego idealnym miejscem. Jeże zasiedlają również kompostowniki. Liści możemy też dołożyć do budowy domku dla tych zwierząt. Ponadto jeże same mogą budować gniazda z pozostawionych w ogrodzie liści i w nich zimować.

Dekoracje z liści

Jesienne liście mają piękne kolory! Czerwony, żółty, a także pomarańczowy. Wykorzystajmy je do ozdobienia naszego domu. Można ususzyć je między kartkami książki i stworzyć różne dekoracje na stoły czy ściany.

Jeden komentarz Dodaj własny

  1. Pingback: Zwierzęta zimą w naszym ogrodzie – Lovegarden

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *