Andaluzyjskie Ogrody

Arabowie sztukę ogrodową doprowadzili do perfekcji. Szukając odpowiedniego dla siebie miejsca, trafili do hiszpańskiej Andaluzji. W czasach inwazji muzułmańskiej, na część Półwyspu Iberyjskiego wznieśli piękne budowle oraz założyli przylegające do nich ogrody. Dzisiaj zabieramy Was w podróż po Andaluzji.

Znaczenie wody

Warto zauważyć, że ogrody muzułmańskie były oparte na planie prostokąta lub kwadratu. Ówcześni architekci, wykorzystali w nich potencjał wody, która do dziś stanowi ciekawe rozwiązanie architektoniczne. Projektanci ograniczali się do tworzenia wodnych kanałów w układzie prostokątnym.  Miały one symbolizować cztery strony świata. Fontanny w ogrodach muzułmańskich służyły wierzącym do rytualnych ablucji. Woda optycznie zwiększała ogród odbijając niektóre elementy.

Ogrody Andaluzji - Lovegarden
Źródło: Unsplash.com

Wody w ogrodach używano również w celach praktycznych –  w ten sposób budowano systemy irygacyjne. To nic innego, jak wywodzące się z czasów starożytnej Mezopotamii i Egiptu, rolnicze techniki nawadniania roślin. Polegały one na dostarczeniu wody ze zbiornika prosto do gleby. Dzięki temu nie trzeba było mechanicznie podlewać bujnych drzew i krzewów.

Roślinność

Rośliny w ogrodach muzułmańskich nie były przypadkowe. Główne aleje obsadzano drzewami dającymi cień. W wyjątkowo nasłonecznionych miejscach rosły drzewa cytrusowe a nad wodą granatowce symbolizujące płodność. Podsumowując, muzułmanie wprowadzili także do hiszpańskich ogrodów nowe gatunki roślin, w których znalazły się morele, brzoskwinie i daktyle.

Najokazalsze ogrody Andaluzji

Przykładem muzułmańskiego stylu projektowania krajobrazu są ogrody Generalife, założone w XIII stuleciu, które pierwotnie obejmują również sady i pastwiska. Stanowią one integralną część Alhambry. Ogrody te są podzielone na partie wyższe i niższe, które podzielono na dziedzińce. W dodatku, dla wprowadzenia harmonii, często obsadzano je tymi samymi gatunkami roślin. W centralnym punkcie ogrodu znajduje się Patio de la Acequia z długim kanałem, zwanym aleją wodną. Wyżej rozciągały się inne ogrody ze schodami z balustradami, po których płynęła woda (Escalera del Agua). W całym pałacu wykorzystywano płytki azulejos.

Ogrody Andaluzji - Lovegarden
Źródło: https://naturanda.com/fra/wp-content/uploads/2016/08/367463.jpg

Patio de los Arrayanes, jedna z głównych osi Alhambry, swoją nazwę wywodzi od krzewów mirtowych, które otaczają basen na środku dziedzińca. Mirt uchodził za symbol czystości oraz nadziei. Dzięki wykorzystaniu lustra wody, muzułmanie wpuścili na dziedziniec światło. Dodatkowo, muzułmanie nie tylko rozświetlili przestrzeń, ale również powiększyli ją optycznie. Warto podkreślić, że w lustrze wody odbija się też najokazalszy element całego dziedzińca – Torre de Comares mierzący 45 metrów wysokości.

Ogrody Alhambry do dziś są obsadzone bukszpanami, agapantami, drzewami pomarańczowymi, cyprysami, mirtami oraz wieloma jednorocznymi i wieloletnimi gatunkami roślin. W bogatszych domach umieszczano dziedzińce wewnątrz, na których zakładano ogrody z fontannami, kanałami i basenami.

Prosty układ geometryczny andaluzyjskiego stylu projektowania sprawił, że wpisały się one na stałe w historię sztuki planowania ogrodów. Co więcej, także jednymi z najlepiej zachowanych ogrodów okresu średniowiecza, które warto uwzględnić w podróżach po południowej Europie.

Ogrody Andaluzji - Lovegarden
Źródło: https://betogethertours.com/visita-guiada-alhambra-jardines-generalife-alcazaba/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *